Kadın yoksulluğuyla mücadelede mikro kredi uygulaması: Iğdır üzerine bir saha araştırması
Micro credit practice in fight against women's poverty: A field study on Iğdır
- Tez No: 533416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÜNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada öncelikle Iğdır ilinde mikro kredi kullanan kadınların; sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri, kadınların mikro krediden haberdar olma durumları, kadınların mikro kredi kullanma amaçları, kadınların mikro krediyle ne tür işler yaptıkları belirlenmiştir. Daha sonra mikro kredinin kadınların gelir düzeylerinde ve sosyal yaşamlarında bir değişikliğe yol açıp açmadığı, mikro kredinin istihdama katkı sağlayıp sağlamadığı ve son olarak kadınların mikro kredi uygulamalarında ne tür sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Iğdır ilinde mikro kredi kullanan kadınların söz konusu uygulamadan büyük ölçüde memnun oldukları, mikro kredi uygulamasının ekonomik ve sosyal yaşamlarına önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Buna karşın mikro kredi uygulamasında verilen mikro kredi miktarının yetersiz olması, tarıma dayalı Iğdır ekonomisinde tarım kaynaklı ürünlerde mikro krediden yararlananların oranın çok düşük olması, mikro kredi uygulamaları konusunda kadınların kamu kurumları ve meslek kuruluşları tarafından yetersiz bilgilendirilmesi gibi bir takım sorunlarla karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it determined firstly the socio-economic and demographic characteristics of women who use micro credits, awareness of women related to micro-credit, the purposes of using micro-credit of women and what kind of job women do with micro-credit.in Iğdır Province. It was later revealed that whether the micro-credit contributed to the changes in the income levels and social life of the women, whether the micro-credit contributed to the employment, and finally, it stated what kind of problems women encounter in their micro-credit applications. According to the results of the research, it was determined that women using micro credits in Iğdır province were greatly satisfied with the application, and that micro credit application provided important contributions to economic and social life. However, ıt showed that some problems such as the amount of credit given in the application of micro-credit, and they encountered some problems such as inadequate micro-credit amount, Inadequate informing of women about micro credit applications by public institutions and professional organizations, the low ratio of micro-credit beneficiaries of agriculture-based products in the Igdır economy.