Sosyal hizmet ve sosyoloji alanında çocuk yoksulluğuna yönelik yapılan yüksek lisans tezlerinin karşılaştırılması
Comparison of master's thesis on child poverty in the field of social work and sociology
- Tez No: 829263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yoksulluk konusu günümüze kadar çeşitli alanlarda birçok çalışma ve araştırmaya konu olmuş karmaşık bir olgudur. Yoksulluk, uzun yıllardır gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkelerin başlıca sorunlarından biridir ve çözümlenmesi kolay olmamakla birlikte uzun yıllar sürmektedir. Yoksulluğun engelli, yaşlı, kadın ve göçmen yoksulluğu gibi çeşitli dalları da bulunmaktadır. Bunlardan biri de çocuk yoksulluğudur. Yoksulluktan en çok etkilenen ve en savunmasız halka olan çocukların da yoksulluğun aşılmasında önemli bir rol oynadıkları yadsınamaz bir gerçektir. Çocuklar yoksulluğun nesilden nesile aktarılmasında merkez noktada yer alır. Dolayısıyla çocuk yoksulluğu konusu üzerine araştırmalar ve çalışmalar yürütülmesi gereken önemli bir konudur. Bu çalışmanın amacı, sosyoloji ve sosyal hizmet alanlarında yapılmış lisansüstü çalışmaları incelemektir. İkincil amaç ise ülkemizin çocuk yoksulluğuna bakış açısını değerlendirmek ve ülkemizde çocuk yoksulluğu ile mücadelede aktif faaliyet gösteren kurumları ve sosyal yardım uygulamalarını incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden“doküman analizi”tekniği kullanılmıştır. YÖK Ulusal Tez Merkezi üzerinden sosyal hizmet ve sosyoloji alanında çocuk yoksulluğuna yönelik yapılmış 11 adet teze ulaşılmıştır. Ulaşılan tezler“üniversiteleri, ele aldığı konular ve yoksulluk türleri, yöntem ve örneklemleri, mikro ve makro kurumlar, yoksulluğun nedenleri ve sonuçlarına ilişkin görüşleri vb.”çeşitli değişkenler bakımından incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda veriler incelendiğinde, sosyal hizmet ve sosyoloji ilişkisi açısından tezlerde çeşitli ortaklıklar ve farklılıklar gözlemlenmiştir. Sosyal hizmet ve sosyoloji disiplininde çalışılmış olan tezlerde kullanılan yöntemlerin ve örneklem tercihlerinin ortak olduğu görülmüştür. Ancak sosyal hizmet alanında çocuk yoksulluğuna ilişkin yapılmış olan çalışmaların daha çok uygulama temelli ve çözüm odaklı olduğu, sosyolojinin ise daha teorik ve araştırma odaklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The issue of poverty is a complex phenomenon that has been the subject of many studies and researches in various fields until today. Poverty has been one of the main problems of all countries for many years, regardless of the level of development, and although it is not easy to solve, it lasts for many years. There are also various branches of poverty such as disability, elderly, women and immigrant poverty. One of them is child poverty. It is an undeniable fact that children, who are the most affected and most vulnerable people by poverty, also play an important role in overcoming poverty. Children are at the center of the transmission of poverty from generation to generation. Therefore, research and studies on child poverty is an important issue that needs to be carried out. The aim of this study is to examine postgraduate studies in the fields of sociology and social work. The secondary aim is to evaluate the perspective of our country on child poverty and to examine the institutions and social aid practices that are active in the fight against child poverty in our country. In the study,“document analysis”technique, one of the qualitative research methods, was used. 11 theses on child poverty in the field of social work and sociology have been reached through the YÖK National Thesis Center. The theses reached are“universities, the subjects they deal with and types of poverty, methods and samples, micro and macro institutions, their views on the causes and consequences of poverty, etc.”analyzed and compared in terms of various variables. As a result of the study, when the data were examined, various partnerships and differences were observed in the theses in terms of the relationship between social work and sociology. It has been seen that the methods and sample preferences used in the theses studied in the discipline of social work and sociology are common. However, it has been seen that studies on child poverty in the field of social work are more practice-based and solution-oriented, while sociology is more theoretical and research-oriented.