Verimlilik artışının ekonomik büyümeye etkisi
Effect of productivity increase on economic growth
- Tez No: 533426
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Materyal verimliliği temelinde incelenen yakınsamanın varlığı literatürde yok denecek kadar azdır. Bu çalışma ülkeler arası yakınsamanın olup olmadığını ülkelerin materyal verimlilikleri açısından inceleyerek literatüre katkı yapmaktadır. Yakınsama hipotezi, gelişmiş ekonomiler ile gelişmemiş ekonomiler arasındaki farkın zamanla kapanacağını varsaymaktadır. Az gelişmiş ekonomilerin geri kalmanın avantajından yararlanarak gelişmiş ekonomilere üretimde teknik bilgi ve teknolojiyi artırarak girdi miktarında daha fazla çıktı yaratma becerisini elde edebileceklerdir. Materyal verimliliği, ülkelerin doğadan ve ithalat yoluyla üretim sürecine dahil olan tüm materyallere ilişkin verimliliği incelemektedir. Materyal verimliliği dikkate alınmasının nedeni artan nüfus ve sürdürülebilirlik projeksiyonları ülkelerin materyal verimlilikleri konusunda önemle üzerinde durmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın ana amacı materyal verimliliği yakınsamasını analiz etmektir. Analize konu olan 100 ülkenin yakınsayıp yakınsamadığı araştırılmıştır. Bu ülkeler düşük, düşük-orta, yüksek-orta ve yüksek gelir düzeyi olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar, her grubun kendi materyal verimliliği ortalamasına yakınsaması ve her grubun yüksek gelirli grubun materyal verimliliği ortalamasına yakınsaması şeklinde iki formda incelenmiştir. Sonuçlara göre düşük-orta gelir grubunda yer alan ülkelerin hem grup içi materyal verimliliği ortalamasına hem de yüksek gelirli ülkelerin materyal verimliliği ortalamasına yakınsadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of convergence examined on the basis of material productivity is scarcely any in the literature. This thesis is contributed to the literature by investigating whether there is convergence in terms of material productivity of countries. Convergence hypothesis assert that difference between leader countries and laggard countries will narrow over time. Laggard countries taking advantage of relative backwardness with obtain technical knowledge and techology from leader countries for use in production system. This is show that this countries will produce more output with input that little than output. Material productivity examines the productivity of all materials involved in the production process from nature and importation. Material productivity take in consideration by countries due to there is inreasing population and sustainability projections. The main aim of this study is analysed material productivity convergence. 100 countries is examined for whether there is convergence. This countries grouped to 4 income levels: low, lower-middle, upper-middle and high income. Also, this groups examined two forms: every groups converge to average of intragroup, every group average converge to average of high income level group. According to results, countries in lower-middle income levels is converged to both intragroup material productivity average and high income level material productivity average.