Performansa dayalı ücret: Türk bankacılık sektöründeki uygulama
Feed performance: Application in Turkish banking sector
  1. Tez No: 533429
  2. Yazar: MURAT İÇTENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Performans değerlendirme, modern insan kaynakları yönetiminin en önemli enstrümanlarından biridir. Günümüz küresel rekabet koşullarında performans değerlendirme, organizasyonlar için giderek daha önemli hale gelmektedir. Performans değerlendirmenin sadece organizasyonlar için değil, aynı zamanda çalışanlar için de çok önemli olduğu söylenebilir. Oldukça kapsamlı bir süreç olan performans değerlendirmenin sonuç ve çıktıları çeşitli yönetsel kararlarda kullanılabilinmektedir. Performans değerlendirme sonuçlarının ücretlendirmede kullanılması, performans değerlendirme yönetiminin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Performansa dayalı ücretlendirme sistemi, organizasyonların verimliliğini artırdığı gibi, çalışanların motivasyonunu da artırabilmektedir. Hem performans değerlendirme, hem de performansa dayalı ücretlendirme sistemi, sadece sanayi sektöründeki organizasyonlar tarafından değil, hizmet sektöründeki organizasyonlar tarafından da giderek daha fazla ilgi görmektedir. Türkiye'de de, hem sanayi sektöründeki, hem de hizmetler sektöründeki organizasyonların performans değerlendirme ve performansa dayalı ücretlendirme sistemine son yıllarda giderek artan düzeyde ilgi gösterdikleri görülmektedir. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, performansa dayalı ücretlendirme sisteminin Türk bankacılık sektöründeki uygulamasını incelemektedir. Bu amaçla, çalışmada; performans değerlendirme ve performansa dayalı ücretlendirme sistemi detaylı olarak incelenmekte, ardından da performansa dayalı ücretlendirme sisteminin Türk bankacılık sektöründeki uygulaması analiz edilmekte ve bu kapsamda üç bankanın uygulaması detaylı biçimde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Performance assessment is one of the most important instruments for the modern human resources management. Performance assessment is becoming more and more essential for organizations in recent global competitive conditions. It can be said that performance assessment is crucial not only for the organizations, but also for the employees. The results and outputs of the performance assessment, a quite comprehensive process, can be used in various managerial decisions. Using performance assessment results in wage system generates the most significant phase of performance assessment management. Performance-based wage system can increase the organization productivity as well as the employee motivation. Both the performance assessment and performance-based wage system are getting more and more interest from organizations in both industry and service sectors. It is seen that in recent years, the organizations in these two sectors have had an increasing interest in performance assessment and performance-based wage system in Turkey as well. Within this framework, the aim of this study is to examine the practice of performance-based pricing system in Turkish banking sector. To this end, performance assessment and performance-based wage system are examined thoroughly and then the practice of performance-based wage system in Turkish banking sector is analyzed and within this scope, the practice of three banks is examined in great detail in this study.