Bankacılık sektöründe çalışanların iş doyumları üzerine bir araştırma
A research on job satisfaction of banking sector employees
- Tez No: 342120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Banking, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı, 20.000'i aşkın çalışanı ve binden fazla şubesi bulunan bir bankanın, İstanbul ili Fatih ilçesi şubeleri çalışanlarının iş doyum düzeylerinin incelenmesidir. Söz konusu kurumun, Türkiye genelinde kurumsallaşmış bir yapı arz etmesi, çalışan sayısının fazlalığı ve iş hacminin yüksekliği, ilgili konunun ayrıntılarıyla ortaya konabilmesi açısından önemli bir fırsat sunmaktadır.Çalışanların işlerinden duydukları hoşnutluk düzeyini ifade eden iş doyumu olgusu, çalışmamızda banka çalışanlarının iş doyum düzeylerinin incelenmesi hususunda irdelenmiş ve demografik faktörler ışığında ücret, yükselme olanakları, denetim, sosyal haklar, performansa dayalı ödüllendirme, işin yapılma şekli, çalışma arkadaşları, işin yapısı ve iletişim gibi çeşitli alt boyutlar üzerinden anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Anket yoluyla gerçekleştirilen bu araştırma sürecinde 232 banka çalışanına ulaşılmış ve 188 kişiden geri dönüş alınmıştır. Elde edilen bulgular, Minnesota iş doyum ve Spector?un JSS ölçekleri vasıtasıyla analiz edilmiştir. Anahtar SözcüklerBanka Çalışanları, İş Doyumu
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to analyze the job satisfaction level of Istanbul city, Fatih district employees of a bank which has more than 20.000 employees and more than thousand branches. Its institutionalized structure within the boundaries of Turkey and high number of its employees and high volume of business provides a substantial opportunity to assert the subject with its details. Job satisfaction phenomenon which represents employees contentedness level of their jobs has been analyzed in regard to analyze of employees? job satisfaction levels and it has been reached to significant results in the light of demographical factors via sub dimensions such as salary, promotion opportunities, audit, social rights, performance-based awarding, form of work, co-workers, job definition and communication.In this research process which has been performed via questionnaire, it has been contacted with 232 bank employees and 188 of them made a feedback. Attained data has been analyzed by usage of Minnesota Satisfaction Questionnaire and Spector's JSS Questionnaire. KeywordsBank Employees, Job Satisfaction