Yiyecek ve içecek işletmelerinde tüketicilerin yiyecek tutum davranış açıklık ölçeğinin uygulanması üzerine bir araştırma
A research on application of food attitude, behavior explicity scale of consumers i̇n food and beverage enterprises
- Tez No: 533446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞDUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde en önemli endüstrilerden biri olarak gösterilen gıda sektörü ihtiyaçların sıralamasında temel ve insanların en vazgeçilmez ihtiyaçların başında gelir. İnsanların yemek yeme tarzlarını, tercih ettikleri yiyecekler oluşturmaktadır. İnsanların alıştıkları yiyecekleri tüketmesi kolaylık sağlamasına sebep olur. Bu anlamda kişilerin belli yiyecekleri tüketiyor olması aslında damaklarının o yiyeceklere alışması, dolayısıyla yeni yiyeceklere ön yargılı olmasına sebep olabilir. Bu araştırmanın amacı yiyecek ve içecek işletmelerinde tüketicilerin yiyecek tutum ve davranışlarının belirlenmesidir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda İstanbul Delfino Restoran Ataşehir ve Üsküdar şubelerine gelen 386 Türk müşteriye tercih ettikleri yiyeceklerin tercih sebepleri, yeni tür yiyeceklerden neden uzak durdukları, farklı ve yeni lezzetleri denemeye karşı tutum ve davranışlarını ölçmeye yönelik anket uygulanmıştır. Yüz yüze anket tekniği kullanılan araştırmada elde edilen veriler istatistikî analizlere tabi tutulmuştur. Araştırma sonunda ankete katılanlar genel olarak yabancı mutfaklara karşı önyargılı olduğu ve bu önyargının sebebinin ise gıda alerjisi ve dini sebepler olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan bireylerden genel olarak kadın ve bekar bireylerin yeni lezzetleri deneme konusunda daha istekli olduğu araştırmanın bir diğer sonucudur. 2 Araştırma beş temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş başlığı altında, araştırmanın problemine, amacına, önemine, varsayımlarına, sınırlılıklarına ve çalışmada geçen bazı tanımlara yer verilmektedir. Araştırmanın ikinci bölümünde ise kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalardan bahsedilmiştir. Kuramsal çerçevede, yiyecek ve içecek endüstrisinin Dünya'da ve Türkiye'deki durumuna ve önemine, yiyecekte yenilik korkusu ve yenilik korkusu değişkenlerine, ayrıca mutfağın tarihsel gelişimi, dünya mutfaklarına, yöresel mutfaklara ve tüketici davranışları konularına yer verilmiştir. İkinci bölümün diğer bir alt başlığında ise çalışma ile ilgili önceki yıllarda yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümü olan yöntem bölümünde araştırmanın evreni ve örneklemi, veri toplama aracı, verilerin analizine ilişkin araştırma süreci hakkında bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan araştırma sonucunda elde edilen bulgulara ve yorumlara, son bölümde ise elde edilen bu bulgular ışığından ulaşılan sonuçlara ve bu sonuçlardan yola çıkılarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The food industry, which is now one of the most important industry, is one of the most indispensable and indispensable needs of people. They prefer the way people eat, and the food they prefer. It makes it easier for people to consume the foods they are used to. In this sense, the fact that people are consuming certain foods may actually cause the palates to get used to that food and therefore to prejudice new foods. The main purpose of this research is to measure the knowledge, attitude and behaviour of the consumer in food and beverage industry.. In line with this purpose, 386 Turkish guests who coming to Istanbul Delfino Restaurant were asked why they prefer their consuming foods, why they abstain from new type of foods and their attitude and behaviour towards on trying different and novelty foods. The data obtained in this study by using face to face survey technique were subjected to statistical analysis. At the end of the research, it was appeared that the respondents are biased releated with foreign cuisine. Causes of that prejudice are food allergy and religion causes. Other result of this research is that single and women respondents are more disposed about trying novelty foods. The study consists of five basic parts. In the first chapter, under the title of introduction, the problem, purpose, importance, assumptions, limitations of the research and some definitions in the study are included. 2 In the second part of the study, theoretical framework and related researches are mentioned. At the theoretical framework was processed the food and beverage industry and the importance of the situation in the world and Turkey, the food neophobia and variables of neofobia, the historical development of cuisine, the international and local cuisines and consumer's behaviour. In the second sub-section, the previous studies on the study were included. In the third part of the study, the method section includes information about the universe and sample of the research, data collection tool and the research process related to the analysis of the data. In the fourth chapter, the findings and the results obtained in the light of the findings obtained in the light of these findings and the suggestions developed based on these results are given.