Mustafa Sâdık er-Râfî'î'nin Vahyü'l-Kalem adlı eserinde edebî tasvir
Art photography literary in a book 'Vahyul-Kalem' the author Mostafa Saadeq al-Rafe'ie
- Tez No: 533455
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Çalışmamız ulema tarafından çok rağbet görmüş Mustafa Sâdık er-Râfî'nin Vahyu'l-Kalem adlı eserinin Arap dili ve belağatı açısından tahlîlini içermektedir. Bu eser, çağdaş sosyal hayattan, edebî hikâyelerden ve İslam tarihinden almış olduğu eleştiri ve düz yazı çeşidinin en güzeli kabul edilir. Sâdık er-Râfî, bu eserinde edebî maharetini, ayırt edici üslûbunu, dava ruhunu, güzel sözlerle ve sağlam ifadelerle bir araya getirmektedir. Bu çalışmamızda amaç, Mustafa Sâdık er-Râfî'nin Vahyu'l-Kalem adlı eserindeki edebi tasvir metodunu sunmak, önceki çalışmalardan ayrılan yönlerini ve getirdiği yenilikleri ortaya koymak ve bu eserdeki edebî tasvirin kaynaklarını, çeşitlerini ve işlevselliğini tesbît etmektir. Buna ilaveten Sâdık er-Râfî'nin hayatını ve eserlerini, onun Arap edebiyatına, Arap kültürüne katkılarını belirlemek ve son olarak edebi tasvirin tanımını, çeşitlerini, önceki ve sonraki edebiyatçıların edebî tasvir hakkındaki görüşlerini bir arada sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The book of vahyul-kalem received great attention by scientists and writers and it is considered one of the most beautiful books written by Al-Rafe'ie from his intellectual and literary articles inspired by social life, literary stories, Islamic history and others, in which Al-Rafe'ie combines his literary characteristics with his distinctive style. The aim of this study was to present an analytical and descriptive presentation of the artistic image models of Mostafa Saadeq Al-Rafe'ie by subjecting them to the study classes, and exploring the artistic image through its sources, types and photographic phenomena in his book and and pointing to the artistic and literary creativity inside the intellectual and literary texts. in addition to studying his life and artistic photography literary as well.