Lise düzeyi kız öğrencilere uygulanan sekiz haftalık kor antrenmanın denge üzerine etkisi
The effect of core exercise which was applied on the female high school students for eight weeks on balance
  1. Tez No: 533494
  2. Yazar: TUFAN MUŞTU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOLGA ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı lise düzeyi kız öğrenciler ile 8 hafta düzenli olarak yapılan kor antrenmanın öğrencilerin denge gelişimine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Osman Nuri Yalman Anadolu Lisesinde öğrenim gören 10 deney grubu ve 10 kontrol grubu olmak üzere toplam 20 gönüllü kadın katılımcı dahil edildi. Araştırmada ön-test son-test desenli deneysel yöntem kullanılmış olup, deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün kor antrenman uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Ver.20) paket programı kullanılmıştır. Analiz öncesi normallik dağılımı skewness-kurtosis ve histogram kullanılarak belirlenmiş, anlamlılık düzeyi ise Greenhouse-Geisser ve Two-Way Repeated Measures of Anova değerlerine göre kontrol edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre her iki gurubun ön test ve son test denge değerleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (F(2.69. 48.36)= 42.25.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search core exercise's affect which is done regulary with female students for 8 weeks on students balance programs. 20 volunteer female participants who are students of Osman Nuri Yalman High school (ten of them were experimental group and ten of them were control group) were included in the study. In the survey, experimental method with pretest-posttest desing was used. Core exercise was applied on experimental group three days a week during 8 weeks on the other hand no exercise was done with control group. SPSS (Ver.20) packet program was used while analyzing datas statistically. Before the analysis, normality distribution was determined by being used skewness-kurtosis and hitogram and significance level was controlled according to the greenhouse-geisser and two-way repeated measures of anova values. According to the results of the survey, significant difference was found between two groups' pre-test-post-test balance values (F(2.69. 48.36)= 42.25.