BİLSEM müzik yetenek alanı öğrencilerinin üstbilişsel farkındalık durumlarının incelenmesi
Examination of metacognitive awareness status of BİLSEM music talent students
  1. Tez No: 873653
  2. Yazar: MELTEM EZGİ TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenim gören müzik alanından tanılanmış özel yetenekli öğrencilerin üstbilişsel farkındalık durumlarını belirlemektir. Ayrıca özel yetenekli öğrencilerin üstbilişsel farkındalık durumlarını; cinsiyet, yaş, eğitim kademesi, sınıf düzeyi, okul türü, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, özel yetenek alanı, Bilsem'de eğitim gördüğü süre, okulda görülen müzik ders saati, müzik dersi başarısı, en başarılı olunan ders ve çalınan çalgı değişkenleri açısından farklılaşma olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye'nin 33 ilinde bulunan Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrenimlerine devam eden 376 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Türkçeye uyarlanan“çocuklar için üstbilişsel farkındalık ölçeği A- B formları”kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik bilgileri ise kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Çocuklar için üstbilişsel farkındalık ölçeği A formu 3., 4. ve 5.sınıf öğrencileri için oluşturulan on iki maddelik bir formdur. B Formu 6., 7., 8. ve 9. sınıf öğrencileri için oluşturulan on sekiz maddelik bir formdur. Yapılan uygulama sonucunda elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak normallik varsayımlarını karşılama durumlarına göre analizlerde ilişkisiz örneklemler için t testi, ANOVA, Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis H testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda kız öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyleri erkek öğrencilerden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ortaokul ve lise 6.,7, 8, ve 9. sınıftaki Müzik-Genel Yetenek alanlarında öğrenim gören öğrencilerin, sadece müzik alanında öğrenim gören öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeylerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeylerinde, BİLSEM'de eğitim görme süresi değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. BİLSEM'de üç yıldır öğrenim gören öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyleri, iki yıldır öğrenim gören öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyinden yüksek bulunmuştur. Ayrıca üç yıldır öğrenim gören öğrencilerin üstbilişsel farkındalık düzeyleri altı yıldır öğrenim gören öğrencilerin üstbilişsel farkındalık puanlarından yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the metacognitive awareness status of gifted students diagnosed in the field of music studying in Science and Art Centers. In addition, it was aimed to determine whether there is a difference in the metacognitive awareness of gifted students in terms of gender, age, education level, grade level, school type, mother's education level, father's education level, special talent area, duration of education in Bilsem, music course hours at school, music course success, the most successful course and the instrument played variables. The research was conducted with 376 students who continue their education in Science and Art Centers in 33 provinces of Turkey. General survey model was used in the study.“Metacognitive awareness scale for children A-B forms”adapted into Turkish was used as a data collection tool. The demographic information of the participants was collected through a personal information form. Form A of the metacognitive awareness scale for children is a twelve-item form created for 3rd, 4th and 5th grade students. Form B is an eighteen-item form created for 6th, 7th, 8th and 9th grade students. The data obtained as a result of the application were analyzed according to the normality assumptions by using the statistical package program and t-test for unrelated samples, ANOVA, Mann Whitney U-test and Kruskal Wallis H tests were used.. As a result of the analysis of the data obtained in the study, metacognitive awareness levels of female students were found to be significantly higher than male students. It was seen that the metacognitive awareness levels of students studying in the fields of Music-General Talent in the 6th, 7th, 8th, and 9th grades of middle and high school were higher than the metacognitive awareness levels of students studying only in the field of music. A significant difference was found in the metacognitive awareness levels of the students participating in the study according to the duration of education in BİLSEM. The metacognitive awareness levels of students who have been studying at BİLSEM for three years were higher than the metacognitive awareness levels of students who have been studying for two years. In addition, the metacognitive awareness levels of students who have been studying for three years were higher than the metacognitive awareness scores of students who have been studying for six years.