4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun Hukuk ve Ekonomi Öğretisi çerçevesinde değerlendirilmesi
Law and Economic Analysis of the TUrkish Public Procurement Act 4734
- Tez No: 533517
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FİGEN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hukuk ve ekonomi öğretisi diğer adıyla hukukun ekonomik analizi çeşitli hukuk alanlarında çalışma yapılabilme kabiliyetine sahiptir. Kamu harcamalarının önemli bir bölümünü oluşturan kamu alımlarını konu edinen kamu ihale hukukunun hukuk ve ekonomi öğretisi bakımından ele alınması çalışmanın temel özelliğini ortaya koymaktadır. Kamu ihale hukukunun geniş bir mevzuata sahip olmasına rağmen, çalışmanın sistematiğinin gereklilikleri nedeniyle hukuk ve ekonomi öğretisinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Tezde bahsedilen Kanun bakımından ekonomik etkinliğin sağlanıp sağlanmadığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Ekonomik etkinliğin tespiti amacıyla kullanılan temel ölçüt ise rekabettir.
Özet (Çeviri)
Law and economics theory also known as economic analysis of law has the ability to work in various areas of law. Make public procurement issues constitute the major part of public expenditure on public procurement law reveals the crux of the study to be addressed in terms of law and economic theory. It is aimed that evaluate the economic analysis of Public Procurement Law of 4734 although with a wide legislation on public procurement law because of the systematic requirements of the study. In terms of aforementioned Act will be studied to determine if there is any economic activity in terms of the law. The basic criterion for determining economic activity is competition.