Teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin fen öğrenmelerine, fene yönelik tutumlarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisi
The effect of technology supported authentic learning activities on students' science achievement, retention of learning and attitude towards science
- Tez No: 533523
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın temel amacı;“Fen Bilimleri dersi 7. sınıf ”Maddenin Yapısı ve Özellikleri“ ve ”Aynalarda Yansıma ve Işığın Soğurulması“ üniteleri konuları kapsamında uygulanan teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin fen öğrenmelerine, fene yönelik tutumlarına, bilgilerinin kalıcılığına etkisini araştırmak ve sürece ilişkin öğrenci görüşleri nedir?”sorusuna cevap aramaktır. Çalışma nicel ve nitel araştırma tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma deseni ile yürütülmüştür. Çalışmanın nicel bölümünde öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Belirtilen doğrultuda Yozgat ili Yerköy ilçesine bağlı bir ortaokulda 7. sınıf düzeyinde eğitim görmekte olan iki sınıf yansız olarak belirlenmiştir. Belirlenen 7. sınıflardan teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin uygulandığı grup deney grubu, mevcut eğitim programının dışına çıkılmadan derslerin yürütüldüğü grup kontrol grubu olarak isimlendirilmiştir. Deney grubunda 25, kontrol grubunda 26 öğrenci bulunmaktadır. Deney ve kontrol grubunda dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Aktiviteler araştırmacı önderliğinde ilgili konunun öğretimi tamamlandıktan sonra Bilim Uygulamaları dersinde uygulanmıştır. Çalışmanın nitel bölümünde ise bir durum çalışması yürütülmüştür. Bu kapsamda deney grubu öğrencilerinin uygulama süreci içinde hazırladıkları aktiviteler ve bu aktivitelerin sunulması incelenmiştir. Çalışmanın veri toplama araçları nitel ve nicel araştırma tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Maddenin Yapısı ve Özellikleri Testi (MYÖT), Aynalarda Yansıma ve Işığın Soğurulması Testi (AYIST), Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (FDYTÖ) ve görüşme formu şeklindedir. Araştırmaya başlamadan önce öğrencilerin fen öğrenmelerini ve fen dersine yönelik tutumlarını tespit etmek amacıyla ilgili konulara ilişkin başarı testleri ve FDYTÖ öntest olarak uygulanmıştır. Uygulamalar, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının güz ve bahar dönemlerinde yürütülmüştür. 13 hafta süren uygulamaların ardından belirtilen testler sontest olarak tekrar uygulanmıştır. Uygulamaların bitiminden 4 hafta sonra ünitelere ait başarı testleri kalıcılık testi olarak bir kez daha tekrarlanmıştır. Bununla birlikte çalışma sonunda deney grubu öğrencileri içinden gönüllülük esasına dayanarak belirlenen 16 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. İlgili ünitelere ait başarı testlerinden ve Fen Dersine Yönelik Tutum Ölçeği'nden elde edilen nicel bulguların anlamlılık düzeylerini tespit etmek amacıyla t-testi kullanılmıştır. Çalışmanın nitel veri kaynağı olan görüşme formundan elde edilen veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin fen öğrenmelerinde ve fene yönelik tutumlarında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğunu göstermektedir. Bununla birlikte kalıcılık testlerinden elde edilen sonuçlar, teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin deney grubu öğrencilerinin bilgilerinin kalıcılığını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, görüşme formundan elde edilen bulgular ile de uyum içerisindedir. Ayrıca, görüşme sonuçları teknoloji destekli otantik öğrenme aktivitelerinin öğrencilerin kendilerini ifade etmeleri ve öz güven kazanmaları noktasında olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, most of the researchers have agreed on the importance of classroom environment which in students responsible for their own learning. It is important to use technology supported learning methods to reach this aim in classes. The main purpose of this study is to investigate the answer of the question“What is the effect of technology based authentic activities that was administered in ”Structure and characteristic of matter“ and ”Reflection on mirrors and Absorption of Light“ units, on students' science learning, retention of learning and attitude towards science in 7th grade science class in elementary school i?”. As part of the study, a mixed method study that includes qualitative and quantitative searching technique was administered. In the quantitative part of the study, pre and post test with control group experimental design was used. In this context, two 7th grade elementary school classes were chosen detachedly. In this two classes, the one that technology based authentic activities were administered was named experimental group and the one that was used the current educational program was control group. In experimental group there were 25 students and in control group there were 26 students. Study was administered after subjects of the units were taught by the researcher in both experimental and control groups. Presentations and considerations of the activities were performed in Science Practices class. In qualitative part of the study, a case study was performed. In this context, preparation process of activities, completed activities and presenting the activities were examined by researcher. Data collection tools of the study were Structure and Characteristic of Matter Achievement Test( SCMAT), Reflection on Mirrors and Absorption of Light Achievement Test (RMALAT), Attitude Towards Science Test (ATST) and Interview Form that both developed by the researcher based upon qualitative and quantitative research techniques. At the beginning of the study, draw a scientist test, subject achievement test and attitude towards science test was performed to investigate students' science achievement and attitude towards science. After 13 week implementation, post tests were performed. Then a semi structured interview form was administered with 16 volunteer students from experimental group. 4 weeks after implementations, the achievement tests of each unit was administered again as retention test. In an attempt to determine the significant difference of Achievement tests and attitude towards science test, t-test was performed. Data that was collected from interview forms were subjected to content analysis. Results of the study showed that technology supported authentic activities created significant difference on experimental group students' science learning and attitude towards science. In addition to this, analysis of interview form revealed that technology supported authentic activities had a positive effect on students self-expressing themselves and self-confidence about explaining their thoughts.