Sorumlu tüketim davranışı ve yeşil pazarlamanın yöneticilerin firma performans algısına etkisi
The effect of responsible consumption behavior and green marketing managers on company performance
- Tez No: 533535
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BARUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada sorumlu tüketim davranışı ve yeşil pazarlamanın yöneticilerin firma performans algısına etkisi incelenmiştir. Yeşil pazarlama olarak yeşil pazarlama karması (paket, ürün, süreç, müşteri, fiyat, dağıtım ve tutundurma), firma performansı olarak ise müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, kurumsal itibar, müşteri güveni ve işgören memnuniyeti kavramları ele alınmıştır. Bunun dışında bu araştırma kapsamında firma özelliklerinin yeşil pazarlama üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Firma özellikleri olarak incelenen firmanın kuruluş dönemi, kurulu olduğu lokasyon ve firmanın içinde bulunduğu sektör ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında incelenecek olan firmalar Türkiye'nin en büyük 500 firmasıdır. Anketler e-mail aracılığıyla 500 firma yöneticisine gönderilmiştir ancak 220 firma yöneticisi cevaplamıştır. Sonuçlar göstermiştir ki yeşil pazarlamanın müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, işgören memnuniyeti ve kurumsal itibar üzerinde etkisi bulunmaktadır. Ayrıca, firmaların kurulu olduğu bölge, firma faaliyet alanları ve kuruluş yıllarının da yeşil pazarlama adaptasyonunu etkileyen faktörlerden oldukları söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of responsible consumption behavior and green marketing on the perception of firm performance was examined. In terms of green marketing 7P model was taken as a base (package, product, process, price, promotion, purchaser and place) and in terms of firms' performances, determinants such as customer satisfaction, customer loyalty, firm's image and employee satisfaction were used. In this study, effects of firm's characteristics such as year, place and sector as green marketing activities were also determined. Survey technique was used as data collection tool in the research. Turkey's 500 biggest companies list was taken as a population for this study. Surveys were sent to 500 company managers via email, but 220 companies responded. Results showed that green marketing has an effecting the all performance metrics used in this study: customer satisfaction, customer loyalty, firm's image and employee satisfaction and firms' locations, sectors and ages are the determinants of the application of green marketing by the companies.