Psikologlarda benlik saygısının romantik ilişkilere yönelik akılcı olmayan inançlar ve ilişkide güven üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of self esteem on irrational romantic relationship beliefs and trust in relation in psychologists
  1. Tez No: 533590
  2. Yazar: NAZLI SENA BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, psikologlarda benlik saygısının romantik ilişkilere yönelik akılcı olmayan inançlar ve ilişkide güven üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, örneklem grubu olarak yaşları 25 ve 40 arası 68 psikolog (32 kadın, 36 erkek) dahil edilerek veri toplanmıştır. Ölçme aracı olarak araştırmaya katılanlara Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, İlişkilerde İnanç Envanteri ve İlişkide Güven Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (one way-ANOVA), regresyon analizi ve LSD testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilişkilerde güven ölçeği bulgularına göre kadın psikologların erkek psikologlara göre daha yüksek güven düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Benlik saygısı ve romantik ilişkilere yönelik akılcı olmayan inançlar arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Romantik ilişkilere yönelik akılcı olmayan inançlar ve ilişkide güven arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca benlik saygısı ve ilişkide güven arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Psikologlarda benlik saygısının romantik ilişkilere yönelik akılcı olmayan inançlar ve ilişkide güven üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Benlik saygısı yüksek olan bireylerin romantik ilişkilerine yönelik akılcı olmayan inançları az, ilişkide güven düzeyleri yüksektir. Benlik saygısı düşük olan bireylerde ise bu durumun tam tersi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effect of self-esteem on irrational romantic relationship beliefs and trust in relationship was investigated in psychologists. The study included 68 psychologists (32 female, 36 male) aged between 25 and 40 years. Demographic Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, The Relationship Belief Inventory, Trust in Relation Scale were applied to the participants. T test, one way ANOVA, and LSD test were used to analyze the data. As a result of the research, according to the trust in relation scale findings, female psychologists have a higher level of confidence than male psychologists. It has been seen that there is a meaningful relationship between non-rational beliefs about romantic relationships and self-esteem negatively . It has been found that there is a meaningful relationship between non-rational beliefs and trust in relation to romantic relationships negatively. It has also been determined that there is a meaningful relationship between self-esteem and trust in the relationship positively. It has been seen that the self-esteem of the psychologists is effective on the non-rational beliefs about relationships and trust in relation. People with high self-esteem are decreasing their non-rational beliefs towards romantic relationships, while trust levels in the relationship are increasing. In individuals with low self-esteem, the exact opposite of this situation arises.