Akreditiflerin TMS ve BOBİ FRS kapsamında muhasebeleştirilmesi
Accounting of the letter of credit within tas and FRS for LMES
- Tez No: 533616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri akreditif olup, akreditifte hem ithalatçı hem de ihracatçı karşılıklı olarak güvence altına alınmaktadır. Akreditif işlemlerinde ihracatçı ve ithalatçı yapılan sözleşmeler ile birbirlerini tanımadan ticaretlerini gerçekleştirmektedirler. Akreditifle ilgili olarak Uluslararası Ticaret Odası tarafından yayımlanan Akreditiflere İlişkin Bir Örnek Usuller ve Uygulama Kuralları akreditifin işleyişini düzenlemektedir. Düzenlenen bu kurallar dünyada hemen hemen tüm ülkeler tarafından kabul görmüş olup, uluslararası ticaret işlemlerinde önemli bir güvence sağlamaktadır. Akreditif, pek çok ülke yasalarınca düzenlendiği gibi ülkemiz yasalarınca da kabul görüp düzenlenmiştir. Akreditif esasen bir teminat olup, sevk edilen malın miktarının belirlenmesi ve bedelinin ödenmesi için gerekli şekil ve şartları içinde barındırmaktadır. Türü ne olursa olsun tüm akreditif işlemleri muhasebe ilkelerine ve uluslararası muhasebe standartlarınca belirlenen kanun ve kurallara uygun olarak yapılmalıdır. Yapılan bu tez çalışmasının birinci bölümünde akreditife yer verilmiş olup, akreditifin tanımı ve önemi, akreditif çeşitleri, akreditif sırasında kullanılacak bilgi ve belgeler, akreditifin aşamaları, akreditifin avantaj ve dezavantajları anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Uluslararası Muhasebe Standartları, ülkemizce bu muhasebe standartlarından yararlanılarak oluşturulan Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Muhasebe Standartlarını uygulayamayan işletmelere yönelik Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standartları (BOBİ FRS)'nın tanımı ve mevzuatları ile TMS ve BOBİ FRS arasındaki farklar anlatılmıştır. Tezin son bölümünde ise TMS ve BOBİ FRS kapsamında yapılan akreditif işleminin muhasebeleştirilmesi ile akreditife yönelik ithalat ve ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Letter of Credit which is one of the most preferable forms at international trade, the importer and exporter are guaranteed. In letter of credit transactions exporters and importers make agreements and sign the contract without knowing each other.“A Sample Procedures and Rules of Practice for Letter of Credits”published by the International Chamber of Commerce regarding the letter of credit regulates the operation of the letter of credit. These rules are recognized by almost all countries around the world and provide significant assurance in international trade transactions. The letter of credit is accepted and regulated by the laws of our country as regulated by the laws of many countries. The letter of credit is essentially a guarantee and contains the necessary forms and conditions for the payment of the price or determination of amount of the goods shipped. All letter of credit transactions, regardless of type, must be made in accordance with the accounting principles and the laws and rules set by international accounting standards. In the first part of this thesis, the first part of the paper has been accredited, the definition and importance of the letter of credit, types of letters of credit, information and documents to be used during the letter of credit, stages of letter of credit, the advantages and disadvantages of the letter of credit are tried to be explained. In the second section of thesis is described International Accounting Standards, Turkey Accounting Standards (TAS) who inspired by International Accounting Standards, Large and Medium Sized Enterprises Financial Reporting Standards (FRS for LMEs) that can not apply the TAS and also the differences between TAS and FRS for LMEs. In the last part of the thesis, the accounting of the letter of credit made under the TAS and FRS for LMEs and also the accounting of the import and export transactions within scope of the letter of credit is explained.