Doğum sonu dönemde verilen ebelik bakımının maternal bağlanma ve posttravmatik gelişime etkisi
The effect of postpartum midwifery care on maternal bonding and posttraumatic development
- Tez No: 533669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Doğum Sonu Dönemde Verilen Ebelik Bakımının Maternal Bağlanma ve Posttravmatik Gelişime Etkisi Amaç: Bu araştırma, doğum sonu dönemde verilen ebelik bakımının maternal bağlanma ve posttravmatik gelişime etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu yarı deneme modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Erzincan Mengücekgazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EMEAH)'nde primipar kadınlar oluşturmuştur. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü her bir grup için en az 64 lohusa (64 deney, 64 kontrol) olarak hesaplanmıştır. Deney grubuna alınan annelere T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan“Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi (DSBYR)”doğrultusunda hastanede ve doğum sonu 2.-5. günler arası ilk, 13.-17 günler arası ikinci ve 36.-42. günler arasında üçüncü ev ziyareti düzenlenerek toplamda 4 kez ebelik bakımı sunulmuştur. Kontrol grubuna alınan annelere ise herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Veriler“Kişisel Tanıtım Formu”,“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”ve“Posttravmatik Gelişim Envanteri (PTGE)”aracılığı ile toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: MBÖ ve PTGE ön test puan ortalamalarına göre deney ve kontrol grubundaki annelerin maternal bağlanma ve posttravmatik gelişim özellikleri açısından benzer özellikte oldukları saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Postpartum Midwifery Care on Maternal Bonding and Posttraumatic Development Aim: This research was conducted to determine The Effect of Postpartum Midwifery Care on Maternal Attachment and Posttraumatic Development. Material and Method: This study was conducted using a semi-trial model with pre-test and post-test control groups. The population of the study was registered to the with primipara women consulted Erzincan Mengücekgazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EMEAH). When the power analys is done, sample size was calculated for each group of least 64 puerpera (64 experiment, 64 control). To mothers in the experimental group T. C. In the direction of the“Doğum Sonu Bakım Yönetim Rehberi (DSBYR)”published by the Ministry of Health, the hospital is at the end of the 2 - 5. days between days, 13 to 17 days between the second and 36.-42. The third home visit was organized for 4 days and a total of 4 times midwifery care was provided. No attempt was made to mothers who were included in the control group. The data were collected by a“Personal Information Form”,“Maternal Attachment Scale (MAS)”and“Posttraumatic Development Inventory (PTDI)”. Percentage distribuation, arithmetic mean, standart deviation, chi-square test was used to statistical evaluation, deperents group and indeperent groups was used t test. Results:“Maternal Attachment Scale (MAS)”and“Posttraumatic Development Inventory (PTDI)”pre-test averages revealed that maternal bonding and posttraumatic growth in experiment and control groups was similarly (p>0.05).