Ankara'nın seçilmiş mahallelerindeki 24-60 yaş arası erkeklerin çocuk yaşta evlilikler konusundaki bazı tutum ve algıları
Some attitudes and perceptions of men aged 24-60 on child marriages living in selected neighborhoods of Ankara
  1. Tez No: 533677
  2. Yazar: SELEN ÖRS REYHANİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE, DOÇ. DR. UMUT ECE ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışma, Ankara'da üç farklı sosyoekonomik düzeydeki mahallede 24-60 yaş arası erkeklerin çocuk evlilikler konusundaki bazı tutum ve algılarının belirlenmesi ve çocuk evliliklerin önlenmesi konusunda erkekleri hedef alan kanıta dayalı müdahale programlarının geliştirilebilmesine katkıda bulunmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında her mahallede 500 erkekten anket yoluyla bilgi toplanmıştır. Araştırmada, sosyoekonomik düzey yükseldikçe hem görüşülen erkeklerin hem de eşlerinin ortanca ilk evlenme yaşının yükseldiği görülmüştür. Düşük sosyoekonomik düzeydeki mahallede, erkeklerin %3,2'si, orta sosyoekonomik düzeyde %1,3'ü ve yüksek sosyoekonomik düzeyde %0,2'si kadınların 18 yaşından önce evlenmesini uygun bulmuşlardır. Düşük ve orta sosyoekonomik düzeydeki erkekler, bir kadının hayatındaki en önemli olayı“evlenmek”olarak belirtirken (düşük: %69,2 ve orta: %74,2), yüksek sosyoekonomik düzeyde“evlenmek”beşinci sırada (%67,8) gelmektedir. Düşük sosyoekonomik düzeydeki erkekler, kızlarının ve oğullarının 18 yaşından önce evlenmesini yüksek sosyoekonomik düzeye göre daha fazla onaylamaktadırlar. Bu bulgular, sosyoekonomik düzeyin çocuk yaşta evlilikler açısından önemli bir etken olduğunu, erkeklerin evlilik kararını vermede önemli bir role sahip olduklarını doğrulamakta, toplumsal cinsiyet bakış açısının sosyoekonomik düzeylere göre belirginleştiğini göstermektedir. Bu nedenle, toplum içinde farklı erkek gruplarını (adolesan ve genç erkekler, babalar, kanaat önderleri, kolluk kuvvetleri, hakim, savcı, sağlık çalışanı gibi meslek elemanları vb.) hedefleyen müdahale programlarına ihtiyaç bulunmaktadır. Benzeri çalışmaların daha geniş gruplarla ve ulusal düzeyde tekrarlanması, niteliksel çalışmalar ile desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine some attitudes and perceptions of 24-60 age group men on child marriages in three neighborhoods with different socioeconomic status in Ankara and contribute to the development of evidence based interventions targeting men for prevention of child marriages. Data was collected from 500 men in each neighborhood through a questionnaire. The median age of first marriage increases both among men and their wives as the socioeconomic status improves. From low socioeconomic status to high, respectively 3.2%, 1.3% and 0.2% of men agree women can marry before the age of 18. Men with low and medium socioeconomic status believe“marriage”is the most important experience in women's lives (low: 69.2% and medium: 74.2%), whereas“marriage”comes at the fifth place (67.8%) among men with high socioeconomic status. Men with low socioeconomic status find marriage of their children under 18 more acceptable compared to the men with high socioeconomic status. These findings confirm that socioeconomic status is an important determinant of child marriages, men have an important role in making marriage decisions and there are disparities in gender perspective among different socioeconomic levels. Interventions which target various male groups (such as adolescents, fathers, community and religious leaders, law enforcement officials and health workers) are needed. Similar research can be repeated with larger groups, at national level, supported with qualitative studies.