Lenf nodlarının B-MOd USG, doppler USG ve US elastografi özelliklerinin histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılarak tanısal etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic efficacy of lymphnodes by comparing B-mode USG, doppler usg, andus elastography properties and imaging methodswith histopathological results
- Tez No: 645801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HİLAL ADİBELLİ, DR. ALİ MURAT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Lenfadenopati(LAP) radyolojik görüntülemesinde B-mod ultrasonografi(USG) ve doppler USG en sık kullanılan yöntemlerdir. Ultrason elastografi(USE) ise dokuların sertlik derecesini saptamaya yönelik geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu çalışmada lenf nodlarının histopatolojik sonuçları ile B-mod USG ve doppler USG özellikleri, USE ile ölçülen Strain Ratio(SR) değeri ve elastisite skorları karşılaştırılarak patolojik malign-benign ayırımında görüntüleme bulgularının etkinliği araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Boyun ve aksillaya yönelik rutin B-mod USG'de malignite şüphesi bulunan veya tedavi sonrası boyutu küçülmeyen lenf bezi olan 96 hastaya ait 100 lenf bezi incelendi. Sitopatoloji sonuçları tanısal olmayan patoloji ve malignite açısından kuşkulu olanlar çalışma dışı bırakıldı. Benign ve malign sitoloji olmak üzere 86 hastaya ait 90 lenf bezi çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verilerinin yanında lenf bezlerinin B-mod USG, Doppler USG ve USE özellikleri prospektif olarak iki radyoloji hekimi tarafından değerlendirildi. Histopatoloji sonuçları referans olarak kullanıldı. Hastaların patoloji sonuçları, işlem öncesi kaydedilen B-mod USG, Doppler USG ve USE sonuçları ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Lenf bezlerinin histopatolojik olarak 36'sı (%40) benign, 54'ü (%60) maligndi.
Özet (Çeviri)
AIM: B-mode ultrasonography (USG) and doppler USG are the most frequently used methods in radiological imaging of lymphadenopathy (LAP). Ultrasound elastography (USE) is a method developed to determine the hardness of tissues. In this study, the efficiency of imaging findings was investigated by comparing the histopathological results of lymph nodes with B-mode USG and Doppler USG features, Strain Ratio (SR) value measured by USE and elasticity scores. MATERIAL AND METHOD: A hundred cervical or axillary lymph node belonging to 96 patients with suspected malignancy or whose size didn't decrease after treatment were examined on routine B-mode USG. Those whose cytopathology results were suspicious for malignancy and non-diagnostic pathology were excluded from the study. Ninety lymph nodes from 86 patients, including benign and malignant cytology, were included in the study. In addition to the demographic data of the patients, B-mode USG, Doppler USG, and USE features of the lymph nodes were prospectively evaluated by two radiologists. Histopathology results were used as a reference. The pathology results of the patients were compared with the B-mode USG, Doppler USG, and USE results recorded before the procedure. RESULTS: Histopathologically, 36 (40%) of the lymph nodes were benign and 54 (60%) were malignant.