Grup kazıklı korunmasız deniz yapılarında dalga yüklerinin hesaplanması için yeni bir metot
A new method for calculating wave forces on group piled exposed sea structures
- Tez No: 533811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL ŞADAN ÖZGÜR KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde silindir kazıklı açık deniz yapılarına gelen kazık yüklerinin elde edilmesinde Morison denklemi kullanılmaktadır ve çoğu zaman lineer dalga teorisi kullanılarak Morison denkleminden elde edilen bir kazığa gelen yükler diğer bütün kazıklara aynı yük etkiyormuşçasına aritmetik olarak toplanmaktadır. Bu yöntemin son derece basitleştirilmiş bir yöntem olduğu oldukça açıktır. Büyük çaplı deniz yapılarında düzensiz dalgaların davranışının hesaba katılması ve Morison denklemi gibi literatürdeki denklemlerin eksikliğinin giderilmesi için maliyetli, zaman ve emek isteyen fiziksel veya matematiksel modelleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu bilgiler ışığında basit, kısa sürede uygulanabilecek ve literatürdeki kazık kuvvetleri hesaplama yöntemlerine ek olarak uygulanabilecek bir kuvvet dengeleme metodunun gerekliliği doğmaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the well-known methods the widely used equation for calculating wave forces on slender piles for coastal and offshore structures is Morison equation. Usually to be able to calculate the wave forces on the jetties, single pile forces which has been calculated with the Morison equation are summed arithmetically or a single pile force multiplied by pile number on the structure and these total forces are used as the force acting on the jetty. But this method does not take the time dependent and irregular nature of the sea surface into account or displacement of the jetty piles.