2-tiyokzanton tiyoasetik asit dioksit varlığında çeşitli metal nanoparçacıkların fotokimyasal sentezi
Photochemical synthesis of various metal nanoparticles in the presence of 2-thioxanthone thioacetic acid dioxide
  1. Tez No: 533812
  2. Yazar: ELİF ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Radikalik fotopolimerizasyon, foto-aktif maddelerin aydınlatılması ile oluşan radikaller aracılığıyla gerçekleşen çevre dostu bir polimerizasyon yöntemidir. Düşük sıcaklıklarda hızla gerçekleşebilmesi ve daha az enerji gereksinimi gibi avantajları sayesinde son derece etkin bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda nano-boyutlu malzemeler hem akademik hem de endüstriyel açıdan büyük ilgi çekmektedir. Özellikle de üstün optik ve katalitik özelliklerinden dolayı soy metal nanoparçacıkları içeren kompozit malzemeler sıklıkla tercih edilmekte ve nanoparçacıkların özelliklerine bağlı olarak kataliz, ilaç, yara sargısı, optik bilgi deposu, sensör tasarımı, tıp, mühendislik, ilaç salımı, anti-korozyon uygulamaları vb. çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu bağlamda, metal tuzunun nano-boyuta fotoindirgenmesi ve polimerizasyonun eş zamanlı gerçekleşmesi nedeniyle, hızla ve istenen özelliklere sahip nanokompozit malzemelerin elde edilmesinde, fotokimyasal sentez oldukça etkili bir yöntemdir. Bu tez kapsamında, Au metalik, Ag metalik ve Au/Ag bimetalik nanoparçacıklar, yeni bir tek bileşenli II. tip fotobaşlatıcı olan 2-tiyokzanton tiyoasetik asit dioksit varlığında in-situ fotoindirgeme yoluyla, çözeltide ve polimer matrikste sentezlenmiştir. Fotobaşlatıcı konsantrasyonunun, nanoparçacık boyut, şekil ve dağılımına etkisi incelenmiş ve elde edilen nanoparçacıkların karakterizasyonu UV-Vis spektrofotometri, DLS ve SEM teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, hazırlanan metalik ve bimetalik nanokompozit filmlerin amonyak gazı algılama özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photopolymerization is an environmentally friendly polymerization method through radicals formed by the irradiation of photo-active substance. It is used as a highly effective method thanks to its advantages such as low temperature and low energy requirements. In recent years, nano-sized materials have attracted great interest both academically and industrially. In particular, composite materials containing noble metals are often preferred due to their optical and catalytic activity. These materials can be used in a variety of applications such as catalysis, medicine, wound dressing, optical information storage, sensor design, drug delivery and anti-corrosion applications depending on the properties of the nanoparticles. In this context, photochemical synthesis is a highly effective method for obtaining nanocomposite materials with rapid and desirable properties due to the fact that the in-situ photoreduction of metal salt to nano-size and the polymerization take place simultaneously. In this thesis, Au metallic, Ag metallic and Au/Ag bimetallic nanoparticles were synthesized in the presence of a new one component type II photoinitiator namely 2-thioxanthone thioacetic acid dioxide derivative by in-situ photoreduction both in solution and polymer matrix. The effect of the photoinitiator concentration on the nanoparticle size, shape and distribution was investigated and the characterization of the obtained nanoparticles was performed by UV-Vis spectrophotometry, DLS and SEM techniques. Additionally, ammonia gas detection properties of the prepared metallic and bimetallic nanocomposite films were investigated.