Tüketicilerin satın alma tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine ilişkin bir analiz: Türkiye örneği
An analysis related to determining the factors affecting the consumer's television purchasing preferences: Example of Turkey
  1. Tez No: 533816
  2. Yazar: UĞUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ULUTÜRK AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
TV, insanların hayatına girdiği andan itibaren önemli bir kitle iletişim aracı olmuştur. Uzun yıllar boyunca siyah beyaz olarak izlenilmesinin ardından 1980'lerde yerini renkli TV'lere bırakmıştır. 2000'li yılların gelmesiyle de TV sektöründe önemli değişimler olmuştur. İlk olarak Plazma TV'ler insanların hayatına girmiştir. Teknolojinin gelişimi ile beraber LCD ve LED TV'lerin ardından günümüzde son teknoloji olarak OLED TV'ler kullanılmaktadır. Sürekli gelişen teknoloji de tüketicilerin TV satın alma tercihlerini etkilemektedir. Firmalar hem tüketicilerin isteklerini karşılamada hem de memnuniyetini ve sürekliliğini sağlayabilmeleri açısından davranışlarını analiz etmeye ve devamlı gelişen teknolojiyi yakından takip etmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada, tüketicilerin TV satın alma tercihlerini etkileyen faktörler, tüketiciği elektroniği alanında faaliyet gösteren bir şirket aracılığıyla, elektronik ürünlerin satıldığı mağazalarda 611 deneğe 14 sorudan oluşan bir anket yardımıyla belirlenmiştir. Sonuçlar, SPSS 20.0 programı kullanılarak frekans ve kontenjans tabloları, Ki-Kare bağımsızlık testi, Kruskal Wallis testi ve ikili lojistik regresyon analizi yardımıyla yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda satın alma tercihinin arttırabilmesi için ilgili markanın vereceği öneriler de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
TV has become an important means of mass communication since the moment people entered their lives. After many years of being watched in black and white, it left its place in colorful TVs in the 1980s. With the arrival of the 2000s, there have been significant changes in the TV industry. First, plasma TVs have entered people's lives. With the development of technology, OLED TVs are being used as the latest technology after LCD and LED TVs. The ever-evolving technology also influences consumers' preferences for TV purchases. Companies are trying to analyze consumer behaviors in order to meet the demands of consumers as well as to provide satisfaction and continuity and to keep up with the continuously developing technology. In this study, the factors affecting consumers' preferences for TV purchasing were determined through a questionnaire consisting of 14 questions on 611 consumers in the stores where electronic products were sold through a company operating in the field of consumer electronics. The results were interpreted with the aid of frequency and contingency tables, Chi-Square independence test, Kruskal Wallis test and binary logistic regression analysis using SPSS 20.0 program. At the end of the work, proposals are also given by the relevant firm to increase the purchasing preference.