The marginalized female characters in three contemporary British plays
Üç çağdaş İngiliz oyununda ötekileştirilen kadın karakterler
- Tez No: 533817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARPİNE MIZIKYAN AKFIÇICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı Timberlake Wertenbaker'ın The Ant and the Cicada, Alice Birch' ün Revolt. She said. Revolt again. ve E.V. Crowe'un I Can Hear You adlı oyunlarını feminist kuramlar açısından incelemek ve 21. yüzyılda bile kadınları öteki konumuna taşıyan ataerkil araçları ve faktörleri sorgulamaktır. Bu tezin Giriş kısmı bahsi geçen çağdaş feminist yazarların oyunları ile William Shakespeare'in A Midsummer Night's Dream'i arasındaki metinler arası benzerliklere işaret etmektedir. Birinci Bölüm Wertenbaker'ın The Ant and the Cicada oyunundaki kapitalist zulme karşı mücadele veren Zoe karakterine odaklanmakta, kapitalizm ve ataerkil sistem arasındaki işbirliği tartışılmaktadır. Ayrıca, kız kardeşler Zoe ve Selina arasındaki kıskançlık ve ihanet örnekleri vasıtası ile kadınları birbirlerini kıskanmaya iten sebepler sorgulanmaktadır. İkinci Bölümde, Birch'ün Revolt. She said. Revolt again. oyunundaki ataerkil topluma karşı başkaldıran yaramaz kadın karakterler üzerinde durulmakta ve dil, tecavüz ve pornografinin kadınları ötekileştirmedeki işlevi gözler önüne serilmektedir. Üçüncü Bölümde, Crowe'un I Can Hear You oyunundaki özel alana sıkışmış kalmış bir kadın olan Ruth'un deneyimleri ve vefat etmiş annesi Marie'den gönderilen mesajlar incelenmektedir ve ayrıca annelik ve ev hanımlığı gibi geleneksel rollerin kadınların ikincil konuma itilmesinde nasıl önemli bir rol oynadığı dile getirilmektedir. Sonuç Bölümünde ise ataerkil sistemin günümüz dünyasında bile çeşitli enstrümanlarla gücünü koruduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to scrutinize Timberlake Wertenbaker's The Ant and the Cicada, Alice Birch's Revolt. She said. Revolt again. and E.V. Crowe's I Can Hear You with regard to feminist theories, and to interrogate the factors and tools of patriarchy that marginalize women even in the 21st century.The Introduction of this dissertation refers to intertextual similarities between the plays by contemporary feminist authors and William Shakespeare's A Midsummer Night's Dream. Chapter 1 focuses kon Zoe who struggles against capitalist brutality in Wertenbaker's The Ant and the Cicada, and the cooperation between capitalism and patriarchy is discussed. Besides, the reasons that force women to envy each other are questioned through the examples of envy and betrayal between the sisters, Zoe and Selina. In Chapter 2, the mischievous female characters who revolt against patriarchal society in Birch's Revolt. She said. Revolt again. are examined, and the function of language, rape and pornography in the marginalization of women is displayed. In Chapter 3, the experiences of Ruth who is confined in the private sphere and her dead mother Marie's messages sent from the other world in Crowe's I Can Hear You are perused, and also how traditional roles such as motherhood and housewifery play a crucial role in the subordination of women is pointed out. In the Conclusion, it is highlighted that patriarchal system still preserves its power even in the present-day world through its various instruments.