Kartlı ödeme sistemlerinde kartın kötüye kullanılmasından kaynaklanan sorumluluk
Responsibility for card abuse in card payment systems
  1. Tez No: 533857
  2. Yazar: ALPER ÖZBOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Bu çalışmada kartın kötüye kullanılmasından kaynaklanan sorumluluk bahsi özel hukuk boyutuyla incelenmektedir. Çalışmanın teknik bir konu olması nedeniyle ilk etapta kartlı sistemler hakkında genel bilgiler ele alınmış, ardından kötüye kullanım rizikosunun taraflar arasında nasıl paylaştırılacağı hususu, kart kuruluşu ile kart hamili ve kart kuruluşu ile üye işyeri arasında olmak üzere ikili ilişkiler özelinde açıklanmaya çalışılmıştır. Kartın kötüye kullanılmasından kaynaklanan sorumluluk bahsinde, hazırlar arası işlemlerdeki temel paradigma, yani prensip olarak kötüye kullanımdan kart kuruluşunu sorumlu tutma eğilimi, çalışmamızda da kabul görmüş; hatta kanun koyucuya rağmen bir adım daha ileri gidilerek bu paradigmanın mesafeli işlemler bakımından da kabul edilme gerekliliği üzerinde durulmuştur. Hazırlar arası işlemler ile mesafeli işlemlerde kural olarak kart kuruluşu sorumlu tutulmakla birlikte, kötüye kullanımda kart hamilinin veya üye işyerinin de katkısının bulunması halinde onların da rizikoya katılmaları, hatta bazı durumlarda tamamen katlanmaları gerekir. Çalışmada üye işyerleri ile kart hamillerini hangi hallerde ve ne ölçüde sorumlu tutmak gerektiği hususu, cari mevzuat ve uygulamada karşılaşılan örnekler üzerinden açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. İkili ilişkiler özelinde yapılan analizlerde, özellikle kart hamilinin sınırlı sorumluluğunu düzenleyen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu m. 12'de kıstas olarak aranan 24 saatlik süre koşulu ile mesafeli işlemlerde hamilin sorumsuzluğunu öngören BKKKK m. 15/III kuralı eleştiri konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The responsibility of misuse of the bank cards is analysed in this study in the scope of civil law. Because of the topic of card payment system is a technical issue, first of all, general information about card payment system is dealt with. After that, it is looked into the question about how the risk of misuse of bank cards will be shared between the aspects of the trade with especially bilateral relations between the payment card acquirer and the card holder and also between the payment card acquirer and the contracted merchant. To hold the payment card acquirer accountable for misuse of the card on the dealings between inters praesentes, is the essential principle. This essential principle also accepted in this study; even, despite the idea of the legislative authorities, it is emphasized that payment card acquirer should be hold accountable for misuse of the card on the distant sales. Along with the rule that the payment card acquirer is responsible for the loss, the card holder or contracted merchant will be hold accountable for the loss if also they have a fault on misuse. The questions that in which cases the card holder or contracted merchant will be hold accountable for the loss and to the extent to which they will indemnify are researched in the light of the positive law and the samples of practice. At the analyses within the frame of bilateral relations, two issues are criticized. First of all, the law no 5464 Bank Cards and Credit Cards Law, Article 12 looks for the condition of 24 hours for the limited responsibility of the card holder. Second of all, the law no 5464 Bank Cards and Credit Cards Law, Article 15/III exculpates the card holder from the risk on distant sales.