Hz. Peygamber'in estetik ve güzellik anlayışı
Prophet's (Pbuh) sense ofaesthetics and beauty (Buhari example)
- Tez No: 534016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUDRAT ARTIKBAEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızda“Hz. Peygamber'in (sav) Estetik ve Güzellik Anlayışı”edep merkezli, başka bir ifadeyle âdâbı referans alan bir ölçü ile incelenmiştir. Giriş kısmında araştırmamızın konusu, amacı, önemi ve metodu yer almaktadır. Birinci bölümde estetik ve güzelliğin tanımı, konusu, Kur'an-ı Kerim'deki, Hadislerdeki ve İslam düşünce tarihindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Sonrasında estetik ve güzellik mefhumuyla anlam olarak örtüşen; Hz. Peygamber'in güzellik anlayışını tesbit etmede göz önünde bulundurulacak olan cemil/cemal, hüsün/ihsan, tayyib kavramları ile inceliğin ve güzelliğin ifadeleri olan zarafet, edeb, letafet, nezaket gibi bazı edebi kavramlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise Hz. Peygamber'in estetik ve güzel anlayışı, güzellik anlayışındaki temel ölçü, ilkeler ve ahlakındaki güzellikler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de Sahih-i Buhari'de konumuzla alakalı olarak derlediğimiz hadis-i şerifler ve ayet-i kerimeler ışığında Hz. Peygamber'in (sav) muamelatındaki, ibadetlerindeki ve günlük fiillerindeki güzellikler ve ince detaylar ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
In our thesis,“the aesthethics and beauty understanding of the Prophet (pbuh)”is studied, focusing on manners, that is, in the light of proprieties. In the introductory part, the aim, topic, significance and methodology of our study is stated. In the first section, the definition of aesthetics, its place and importance in Islamic history areelaborated. Afterwards, the concepts“cemil (kindness) and cemal (grace)”“hüsün (beauty)/ ihsan (endowment)”“Tayyib (pleasant)”, which are used to determine the beauty perception of the Prophet (pbuh) and literary terms such as“elegance, manners, delicacy, politeness”are emphasized. In the second part, the aesthetics and beautiful uderstsanding of the prophet, basic paradigms in the perception of beauty and his moral beauties are handled. As for the third section, hadiths Sahih Bhuhari, and beauties, elegant dimensions and tiny details in our Prophet's daily behaviours, worships, treatment of others are revealed.