1853-1856 Kırım Savaşı ve 1876 Bulgar krizi ışığında Şark meselesinin İngiliz kamuoyuna yansıması
Impact of the Eastern question in view of 1853-1856 Crimean War and 1876 Bulgarian crisis on British public opinion
- Tez No: 534051
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin ana konusu, İngiliz kamuoyunun Şark Meselesi'nde oynadığı rolün ortaya konmasıdır. Bu doğrultuda 1853-1856 Kırım Savaşı ve 1876 Bulgar Krizi hadiseleri incelemeye tabi tutulmuştur. 19. yüzyılın ilk yarısında sanayileşme ve yoğun şehirleşmeyle ortaya çıkan yeni toplumsal sınıfların siyasi tartışmalarda yer almaya başlaması neticesinde modern kamusal alanın oluşumuyla birlikte kamuoyu müessesesinin siyasette kayıtsız kalınamayan bir güç haline gelmesiyle İngiltere'nin özellikle Şark Meselesi karşısındaki tutumu kamuoyunun görüşlerine göre belirlenmeye başlamıştır. Bu nedenle Şark Meselesi aslında İngiltere'nin bir iç siyaset meselesi haline gelmiştir. Bu yeni süreçte İngiliz siyasetçileri de kamuoyunun yükselişi karşısında kamuoyunu dikkate almak zorunda kalmışlardır. İşbu tezde, Şark Meselesi'nin 1853-1856 Kırım ve 1876 Bulgar krizleri ışığında İngiliz kamuoyunun yapısının ne olduğu, İngiliz kamuoyunda neden 1853'teki Rus, 1876'daki Türk algısının olumsuz olduğu ve her iki hadise sırasında İngiliz hükümetlerinin niçin kamuoyu baskısına boyun eğdikleri sorularının cevapları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to lay out the role of British public opinion upon the Eastern Question. For this purpose, events of 1853-1856 Crimean War and 1876 Bulgarian Crisis were examined. In the first half of the 19th century, new social classes emerging as a result of industrialization and dense urbanization began to participate in political discussion. Together with the formation of the modern public sphere, this led to indisputable power in possession of public opinion establishment. As a consequence, Britain's attitude towards especially the Eastern Question started to be determined by public opinion. For this reason, the Eastern Question has in fact become a domestic political issue of Britain. Under these developments, British politicians ended up having to take public opinion into account in consonance with its rise to prominence. Mainly, three questions were attempted to be answered in this thesis. What was the composition of British public opinion in the light of the 1853-1856 Crimea and the 1876 Bulgarian Crisis events of Eastern Question? Why was the perception of Turks in 1876 and Russians in 1853 negative in British public opinion? Why did the British governments submit to public pressure during both incidents?