Serum siklofilin A, SCUBE 1 ve PAF seviyelerinin preeklampsi tanı, şiddeti ve prognozu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of serum cyclophylin a, SCUBE 1 and PAF levels with preeclampsia diagnosis, severity and prognosis
- Tez No: 534077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmada amacımız endotel disfonksiyonu, platelet adezyonu ve arterial trombüs ile ilişkilendirilen Siklofilin A (CYPA), SCUBE 1 ve PAF adlı biyokimyasal belirteçlerin düzeylerinin preeklampsinin tanısı, şiddeti ve prognozu ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışma grubunu belirlenen tarih aralığında merkezimize başvuran ve 2013 Amerikan Obstetrist ve Jinekolojistler Derneği'nin kriterlerine göre preeklampsi tanısı konulan hastalar oluştururken sağlıklı gebeler ve sağlıklı gebe olmayan gönüllü kişiler kontrol gruplarını oluşturmaktadır. Çalışma grubundan hastaneye başvuru anında ve doğum sonrası: kontrol gruplarından ise sadece başvuru anında serum CYPA, SCUBE 1 ve PAF düzeyleri ölçülmüştür. Preeklampsi hastalarının hastanede ve hastaneden taburcu olduktan sonraki 2 aylık dönemde; belirlenen fetal ölüm ve postpartum hipertansiyon gibi kötü klinik sonlanım ölçütleri değerlendirilerek bu serum belirteçlerinin preeklamsinin tanısında, şiddetinde ve prognoz tayininindeki değeri araştırılmıştır. Bulgular: Preeklampsi grubu (n=30) ile sağlıklı gebe (n=30) grubunun başvuru anında ölçülen CYPA ve PAF-1 değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı artış olduğu tespit edildi (sırasıyla p=0.012, p=0,010). Şiddetli preeklampsi (n=9) ve şiddetli olmayan preeklampsi grupları (n=21) arasında CYPA, SCUBE 1, PAF-1 değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi (P>0.05). Kötü sonlanım kriterleri olan postpartum HT (n=7) ve fetal ölüm (n=6) açısından veriler analiz edildiğinde istatistiksel anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05). CYPA tanısal değerinin gücünü göstermek amacıyla yapılan ROC eğrisi analizinde eğri altında kalan alan (AUC)= 0.689 (%95 CI = 0.55-0.81) iken PAF-1 için ise AUC= 0.693 (%95CI=0.56-0.81)'dı. Sonuç: CYPA ve PAF-1 preeklampside sadece tanısal amaçlı kullanılabilecek biyobelirteçler olabilir, fakat daha kapsamlı klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. SCUBE 1 biyobelirtecinin preeklampsi tanı, şiddet, prognoz tayininde değerliliği bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to investigate relationship between diagnosis, severity and prognosis of preeclampsia with biochemical indicator levels in blood named as CYPA, SCUBE 1 and PAF which are related with endothelium disfunction, platelet adhesion and arterial thrombosis. Method: Our study is an unicentral prospective case control research. This study consist of study groups which are preeclampsia patients referred to our center at determined date range and diagnosed with American Obstetrics and Gynecologist Association 2013 criterias, healthy pregnant patients and volunteer non-pregnant patients classified as control groups. CYPA, SCUBE 1 and PAF blood serum levels are evaluated from control groups at referral time; study group at referral time and post-partum. In this study, value of CYPA, SCUBE 1 and PAF levels in diagnosis, severity and prognosis of preeclampsia are investigated with poor clinical outcomes which are fetal death and post-partum hypertension between the time of hospitalization and after 2 months of discharge. Results: Statistically significant increasing of CYPA and PAF-1 levels are evaluated between preeclampsia patients (n=30) and healthy pregnant patients (n=30) at referral time (respectively p=0;012, p=0;010). Levels of CYPA, SCUBE 1, PAF-1 were statistically insignificant between severe preeclampsia (n=9) and non-severe preeclampsia (n=21) patients (p>0,05). CYPA, SCUBE 1, PAF-1 levels were statistically insignificant between postpartum HT (n=7) and fetal death (n=6) which are poor clinical outcomes (p>0,05). ROC curve analysis was performed to show the potency of CYPA and PAF-1 levels diagnostic value and the area under curve (AUC) was 0,689 (%95 CI:0,55 – 0,81); 0,693 (%95 CI = 0,56-0,81) respectively. Conclusion: CYPA and PAF-1 levels in blood serum can be used as diagnostic biochemical indicators for preeclampsia patients however further clinical researchs are required. SCUBE 1 levels in blood serum doesn't have any value at diagnosis, severity and prognosis of preeclampsia.