Gestasyonel diyabet hastalarında serum siklofilin A düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum cyclophilin A levels in patients with gestational diabetes
  1. Tez No: 672305
  2. Yazar: LEYLA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ DİRİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanısı almış ve öglisemik olan gebelerin klinik özelliklerinin karşılaştırılması ve serum siklofilin A düzeyinin GDM'yi öngörmede yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu vaka kontrol çalışmasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Doğum ve Hastalıkları Polikliniklerinde Nisan 2021-Mart 2022 tarihleri arasında tanı alan 90 GDM olgusu ve 90 öglisemik gebenin sonuçları değerlendirilmiştir. Olguların yaşı, beden kitle indeksi, obstetrik özellikleri ve siklofilin A dahil laboratuvar sonuçları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the clinical features of pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) and pregnant women who are euglycemic and to evaluate the role of serum cyclophilin A level in predicting GDM. Method: In this case-control study, the results of 90 GDM cases and 90 euglycemic pregnant women who applied to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Obstetrics and Gynecology Polyclinics between the dates of April 2021 – March 2022. Age, body mass index, obstetric characteristics and laboratory results including cyclophilin A were recorded. Results: Compared with the control group urea, blood glucose levels and HbA1c values were statistically significantly higher among GDM cases (p< 0.05). The mean cyclophilin A level was 23.88 ± 6.51 ng/mL in the control group and 28.79 ± 6.17 ng/mL in the GDM group.