Mesleki uygulama beklentilerinin kariyer motivasyonu üzerine etkisi: Sağlık yönetimi bölümü öğrencilerine yönelik bir araştırma
The impact of professional practice expectations on the career motivation: A study on the students of health management department
  1. Tez No: 534082
  2. Yazar: ŞERİFE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE DİDEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sağlık hizmetlerinin hızlı gelişmesi ve birçok uzmanlık alanını içinde barındırması nedeniyle profesyonel sağlık çalışanlarına olan ihtiyaç artmıştır. Her alanda olduğu gibi yönetim alanında da bu ihtiyaç kendini göstermektedir. Bu alanda profesyonel yönetici yetiştirme görevi üniversitelere düşmektedir. Üniversitede verilen teorik eğitimlerin kalıcı olması ve öğrenciye iş yaşamını tanıma şansı ve gelecek kariyer hedeflerini belirlemesi için, öğrencilere sunulan mesleki uygulama, öğrencilerin eğitim hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle mesleki uygulamanın verimli bir şekilde tamamlanmasının, öğrencinin kariyer motivasyonunu etkilediği düşünülerek, mesleki uygulama yapan öğrencilerin mesleki uygulama beklentilerini karşılama derecesinin, kariyer motivasyonları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 5 üniversitenin mesleki uygulamaya katılan 305 sağlık yönetimi bölümü öğrencisine tanımlayıcı sorular, Mesleki Uygulama Beklentilerini Karşılama Derecesi ile ilgili sorular ve Kariyer Motivasyonu Ölçeği'nin yer aldığı anket formu uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemi için örneklem seçimine gidilmeyip çalışma evrenine ulaşılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, t ve ANOVA testi, faktör, korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for professional health professionals has increased because of the rapid development of health services and their inclusion many specialties. This need is manifested in the field of management as in every field. The task of professional manager training in this field falls to universities. In order to ensure that the theoretical trainings given at the university are permanent and to provide introduction to the business life and to allow the determination the future career goals, the professional practice offered to students plays an important role in the students' educational life. For this reason, this study was carried out in order to investigate the effect of the degree of fulfillment of the professional expectations of the students who do Professional applications on their career motivation, considering that the efficient completion of professional practice affected the student's career motivation. In the study, the questionnaire form, which includes definitive questions, questions about the degree of fulfillment the professional practice expectations, and the Career Motivation Scale, was applied to 305 health management students who participated in the professional practice from 5 universities. The sampling of the study was not made and the study universe was tried to be reached. In the analysis of the data, mean, standard deviation, t and ANOVA test, factor, correlation and regression analysis were used.