Sturm liouville problemi için düzenleştirilmiş iz'in hesabı ve integral denklemleri metodu ile açılım teoreminin ispatı
Calculation of the regularized trace for sturm liouville problem and proof of the expansion theorem by the method of integral equation
- Tez No: 478319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölümde; diferansiyel operetörlerin spektral teorisinde sık kullanılan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde; Sturm-Liouville operatörü için genel bilgiler, regüler ve singüler Sturm-Liouville problemi, özdeğerler ve özfonksiyonlar için asimptotik formüller, Sturm-Liouville operatörü için düzenleştirilmiş iz hesabı incelenmiştir. Dördüncü bölümde; integral denklemleri metodu ile açılım teoreminin ispatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter; introduction part is given. In the second chapter; some fundamental definitions and theorems that use often in spectral theory of differential operators are given. In the third chapter; general informations of Sturm Liouville operators, regular and singular Sturm-Liouville operators, asymptotic formulas for the eigenvalues and eigenfunctions, calculation of the regularized trace for Sturm-Liouville operators are examined. In the fourth chapter; proof of the expansion theorem by the method of integral equation are done.