15-24 yaş arası gençlerin durumları ve gelecek beklentileri: Muğla ili örneği
The Situation of young people of ages between 15 and 24 and their future expectations: Muğla example
  1. Tez No: 32440
  2. Yazar: KOŞAR HIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARLAS TOLUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma,“15-24 yaş arası gençlerin durundan ve gelecek beklentileri”adını taşımaktadır ve Muğla'daki gençler üzerinde uygulanmıştır. Gençlerin içinde bulundu ğu sorunların hangi düzeyde olduğu, sorunlarının nedenleri, sorunlarının çözümlenebil- me imkânları saptanmaya çalışılmıştır. Kişisel olgularla toplumsal olguları ilişkilendirme çabası, aile sisteminin de öne mi gözönünde bulundurularak sosyal-psikolojik nitelikte bir ele alışı zorunlu kılmış, sorunlar genel bir toplumsallaşma çerçevesi içinde incelenmiştir. Belirli bir yaş dilimi içinde“duygu, düşünce, davranış ve tutum olarak gelişme cabası harcayan kişi”olarak tanımlanan genç; ailesi, okul ve iş hayatı, yakın çevresi üe sürdürdüğü faaliyet ve ilişkileri sonucu edineceği davranış, tutum, düşünce ve bilgi birikimi; hem kendisinin hem de toplumun geleceğini biçimlendirecek unsurlarla top lum içinde önem kazanmaktadır. Gencin sağlıklı ve verimli kişilik özelliklerine sahip olması, yeterli ve nitelikli bir sosyalleşme çevresi içerisinde mümkün olabilir. Gençlikle ilgili olarak ortaya çıkan sorunların, toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel yapıya uygun olarak getirilecek çözümlerle, içinde yaşanılan toplumun gelece ğini belirleyici ağırlıkta bir öneme sahip olduğu da görülmektedir. Araştırmanın temel amacı, genç nüfusun belli bir kesitini temsil eden bir grubun (Muğla'daki gençler) çok yönlü bir betimlemesini yapmaktadır. Bunu gerçekleştirmeye çalışırken, gençlik sorunlarını sadece Muğla'da bulunan gençlerin sorunları olarak de ğil, bu grubun değişen toplumun bir parçası olduğu da gözönünde tutularak, bunların sosyalleşme çevrelerinden kaynaklanan sorunlar çerçevesinde bağlantısının kurulabile ceğini ortaya koymaktadır. Temel aldığım varsayım şudur,“Ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal etmen ler, gençlerin geleceğe ilişkin beklentilerini olumsuz yönde etkilemekte, geleceğe ka ramsar bakmalarına neden olmaktadır.”“Gençlerin bugün içinde bulunduğu sorunların kaynağı, yetersiz bir sosyalleşme ve bunun yol açtığı bunalımdır”, varsayımının sınandığı araştırma, çalışmamıza olumlu olarak katkıda bulunmuştur. Koşar HIZ
Özet (Çeviri)
This study is titled as“The situation of young people of ages between 15 and 24 and their future expectations”and is applied on youngs living in Muğla. The level of the problems they are in, the reasons of the problems, the possibilities of their solutions have been tried to be determined. The effort to corelate personel events and social events made it a necessity that problems, must be handled in“social-psychology way”, taking into consideration the family system. The problems are studied in a general socialization frame. Within a specific age slice, the young is defined as person who tries to develop his/her own feelings, opinions, behaviour and attitudes. The young's family, school and business life, the behaviour, attitude opinion and knowledge that will be a result of his/her relationships with her/his close environment, is gaining importance in society with the factors that will shape both his/her own and the future of society. Having youngs with healthy and productive personal characteristics may be possible in a sufficient and high quality socialization environment. It is seen that, the problems that arise related to young population, with solutions in accordance with social, economic, politic and cultural structure, have weighted importance to determine the future of the society lived in. The basic purpose of this research, is to make a muM directional determination of a specific proportion of the young population (youngs in Muğla). When trying to realize this, the problems of youngs are handled not only as problems of the youngs living in Muğla, but in the frame of problems arising from their socialization environments since this group is a part of the changing society. The basic assumption I used is that;“Economic, social, cultural and politic factors effect the expectations of young in a negative way, and cause them to be pessimistic for the future”. The research that tested the assumption of“the sources of the problems that young live in today, are in sufficient socialization and the depression caused by this”, made positive contribution to this study. Koşar HIZ