Identity positionings of EFL teachers and their beliefs and negotiations about language learning and teaching in online discussion forums
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin kimlik koumlandırmaları ve onların yabancı dil öğrenimi ve eğitimi hakkındaki inançları ve online platformlarda bu inaç ve kimlik konumlandırılmalarının görüşülmesi
- Tez No: 534181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL PEKER ÖZBAY, DOÇ. DR. DENİZ ORTAÇTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, bir yüksek lisans programına kayıtlı olan yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin online bir tartışma platforumunda dil öğretimi ve öğrenimi ile ilgili inançları açısından kimliklerini nasıl konumlandırdıklarını inceledi. Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin bir online forumda dil öğrenimi ve öğretimi hakkında inançlarını nasıl tartıştıklarını ve bunu yaparken yaptıkları yorumların onların yabancı dil öğretmen kimlikleri konumlandırmalarını nasıl açığa çıkardığını detaylandırmaktı. Bu amaçla, Türkiye'de bir vakıf üniveristesinde yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde yüksek lisans programında öğrenci olan katılımcıların yazdıkları konumlandırma yazıları ve yorumları incelendi. Bu çalışmanın arşiv verileri Boyatsiz'in (1998) tematik analizine göre incelendi. Bu incelemeden ortaya çıkan temalar öğretmenlerin yabancı dil öğrencileri olarak ve yabancı dil öğretmenleri olarak kimliklerinin konumlandırılmaları olarak iki ana başlık altında kategorize edildi. Bu çalışmanın bulguları, katılımcıların kimlik konumlandırmlarını sadece öğretmen değil öğrenci olarak da yaptığını gösterdi. Öğretmenler birbirleri ile öğrenme ve öğretme deneyimlerini paylaştı ve birbirlerinin yazılarına yorumlar yaptı. Bu yorumlar ve tartışmalar öğretmenlerin kendi kimliklerini öğretmen ve öğrenci olarak doğrudan veya dolaylı nasıl konumlandırdıkları ile ilgili ipuçları açığa çıkardı. Bu çalışmanın bulgularını göz önüne alınca, online platformların öğretmenlere inançlarını ve kimliklerini tartışmak için bir yol sağlayarak etkili bir yöntem olarak hizmet ettiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the ways EFL teachers enrolled in a masters' program negotiated language teacher identities (LTI) in terms of their beliefs about language learning and teaching through their positionings in an online discussion forum. The aim of the study was to elaborate on how EFL teachers discuss their beliefs about language learning and teaching in an online forum and while doing this, how their comments revealed clues for positionings of their language teacher identities. To this end, the position papers of teachers who were students in a master's program in teaching English as a foreign language at a foundation university in Turkey were explored. The archival data of the study was collected through the position papers and discussions. All data were analyzed according to Boyatzis' (1998) thematic analysis. The themes emerged from the analysis of the papers were categorized under two main sections as positioning of teachers as language learners and positioning of teachers as language teachers. The findings of the study revealed that participants engaged in positionings not only as learners but also as teachers. Teachers shared their teaching and learning experiences and commented on each other's papers via the position papers uploaded to an online forum. Through this negotiation, some comments revealed how teachers explicitly or implicitly position their identities as learners and teachers. Considering the findings of the present study, it can be concluded that online platforms can serve as an effective tool in providing teachers a way to negotiate their beliefs and identities.