Altın Orda arkeolojisi ve türbeleri üzerine bir deneme
A study on the Golden Horde archaeology and tombs
  1. Tez No: 534182
  2. Yazar: CEREN ÖZTEP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KENAN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Ortaçağ dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip, yaklaşık 300 yıl boyunca Rus topraklarında hüküm sürmüş olan Altın Orda Devleti hakkında tarihi-coğrafi bazı belirlemelerin yanısıra, arkeolojisi ve türbe geleneği hakkında yapılan çalışmaların bir ön okuması- ön çalışması niteliğindedir. Tezin birinci bölümünde çalışmanın kapsamı ve yöntemine dair bilgi veirlmiş ve konuya ilişkin bu zamana kadar yapılmış çalışmaların başlangıcı ve günümüzdeki durumu hakkında bir özet hazırlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde Altın Orda Devleti'nin isim sorunsalı üzerinde durularak, farklı coğrafyalarda ve ülkemizde kullanılan isimlerine bir açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Devletin siyasi tarihi ve coğrafi sınırları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş, yine aynı bölümde, Altın Orda Devleti'nin çok kültürlü etnik yapısı ve sosyal yaşantısına dair seyyahların not ettiği bilgilere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Altın Orda arkeolojisinin genel bir tarihine yer verildikten sonra, yapılan kazılarla netlik kazanmış, zengin materyal ve bilgi sunan Altın Orda şehirlerinden bazıları hakkında bilgi verilmiştir. Bu şehirlere dair yapılan harita çizimleri ve envanter çizimleri de teze eklenmiştir. Tezin dördüncü ve beşinci bölümlerinde Altın Orda mezarları ve türbeleri hakkında yapılan çalışmalar ve tespitler üzerine durulmuş, bölgeler ayrı ayrı incelenerek mezar buluntularının, Altın Orda kültür ortamının anlaşılmasındaki öneminin gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a preliminary reading and for the studies on the archaeology and mausoleum tradition of the Golden Horde State, which has a very important place in medieval world history and ruled over Russian territory for about 300 years as well as historical and geographical reflections on it. In the first part of the thesis, information about the scope and method of the study is given and a summary of the beginning and the current situation of the studies carried out up to this time on the subject matter is given. In the second part of the thesis, it is aimed to clarify the name of the Golden Horde State and to clarify the names used in different geographies and countries. Detailed information about the political history and geographical borders of the state as well as the notes taken by travellers on the multicultural ethnic structure and social life of the Golden Horde State are provided. In the third part of the thesis, after a general history of the archaeological research on the Golden Horde is given, information is provided about some of the unearthed Golden Horde cities providing rich material. Map drawings and inventory drawings for these cities are provided in the thesis, in relevant sections. In the fourth and fifth sections of the thesis, the studies about the Golden Horde tombs, mausoleums and the conclusions reached are emphasized and by giving information about the regions one by one it is aimed to demonstrate the importance of grave goods in understanding the Golden Horde cultural environment.