Amiyotrofik lateral skleroz hastalarının deri biyopsilerinde epidermal büyüme faktörü (EGF) ve keratinosit büyüme faktörünün (KGF) ekspresyonunun değerlendirilmesi
The expression of epidermal growth factor (EGF) and keratinocyte growth factor (KGF) in skin biopsy of amyotrophic lateral sclerosis patients
  1. Tez No: 534206
  2. Yazar: ERDAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSİN TAN, DOÇ. DR. CAN EBRU KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amiyotrofik lateral skleroz (ALS), progresif seyirli nörodejeneratif bir hastalık olup zaman içinde hastalar immobil hale gelmektedir. İmmobil hastalarda yatak yarası önemli bir sorun teşkil etmektedir. Ancak ALS hastalarında yatak yarasının diğer nörolojik hastalara göre daha az olduğu bilinmektedir. Bunun nedenini bulmak için çok sayıda araştırma yapılmış olup, ALS hastalarında epidermal büyüme faktörü (EGF) ve keratinosit büyüme faktörünün etkisine (KGF) daha önce araştırılmamıştır. Bu çalışmaya yatak yarası olmayan 10 ALS hastası ve 16 diğer nörolojik hastalığı olan hastalar dahil edildi. Her hastadan yatak yarasının sıklıkla görüldüğü bölge olan gluteus maksimus kası üzerinden (proksimal bölge) ve lateral malleolun 10 cm proksimalinden (distal bölge) deri biyopsileri alındı. Biyopsiler EGF ve KGF antikorlarıyla immünhistokimyasal yöntemlerle boyandı. Preparatlar yarı-sayısal yöntemlerle değerlendirildi. ALS hastalarında proksimal bölgeden alınan örneklerde EGF'nin kontrollere göre daha fazla eksprese edildiği gözlendi. KGF ekspresyonu açısından grup ve bölge farklılığı gözlenmedi. Bu çalışmada elde edilen bulgular, daha önce diğer büyüme faktörlerine benzer şekilde EGF'nin de ALS hastalarında yatak yarasının az görülmesinde etkili bir faktör olabileceğini düşündürmektedir. Daha fazla hasta sayısı ile yatak yarası olan hastaların da inceleneği yeni çalışmalara ihitiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) is a progressive neurodegenerative disease that causes immobility. Bed sores are an important problem in immobile patients. However, in ALS, it is known that bed sores are less common than other neurological diseases. A number of studies have been conducted to determine the cause of this, and in our knowledge the effect of epidermal growth factor (EGF) and keratinocyte growth factor (KGF) have not been studied in ALS patients. This study included 10 ALS patients without bed sores and 16 patients with other neurological diseases. Skin biopsies were taken from the skin on the gluteus maximus muscle (proximal region) and 10 cm proximal to the lateral malleolus (distal region). Biopsies were stained with EGF and KGF antibodies by immunohistochemical methods. The samples were evaluated semi-quantitatively. It was observed that EGF expression was higher in the proximal region in ALS patients than in control patients. There was no difference between groups in terms of KGF expression. These results suggest that EGF may be an effective factor in the low incidence of bed injury in ALS patients, similar to other growth factors previously. New studies with a greater number of patients including patients with bed sores are needed to verify our results.