Amiyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalarının beslenme durumunun incelenmesi
Investigation of nutritional status of amyotrophic lateral sclerosis (ALS) patients
- Tez No: 760493
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ALS hastalığı genel popülasyon da 7/100.000 görülen önemli bir sosyal sağlık problemidir. Hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. ALS'li hastalarda motor hücrelerin kaybı ile birlikte yutma güçlüğü ve yutma güçlüğüne bağlı beslenme bozukluğu gelişebilir. Beslenmenin yeterli düzeyde sağlanamaması ALS'li hastaların yaşam kalitesini etkileyen önemli bir problemdir. Bu araştırmanın amacı ALS hastalarında yetersiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan semptomların yan etkilerinden korunmaları için hastalık şiddeti ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışma 66 ALS hastasında, COVİD-19 pandemi döneminde online ve yüz yüze görüşmeler ile yapılmıştır. Araştırma sırasında antropometrik ölçümler, besin tüketim sıklığı formu, genel bilgileri içeren form, EAT-10 (Yutma tarama testi) ve ALSFRS (ALS hastalık şiddeti ölçeği) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ALS is an important social health problem seen in the general population at 7/100,000. There is no treatment for the disease. With the loss of motor cells, patients with ALS may develop dysphagia and malnutrition due to dysphagia. Inadequate nutrition is an important problem affecting the quality of life of patients with ALS. The aim of this study is to determine the relationship between disease severity and nutritional status in order to prevent the side effects of symptoms due to malnutrition in ALS patients. The study was conducted with online and face-to-face interviews in 66 ALS patients during the COVID-19 pandemic period. During the research, anthropometric measurements, food consumption frequency form, form containing general information, EAT-10 (Swallowing screening test) and ALSFRS (ALS disease severity scale) were applied.