El osteoartritinde el fonksiyonlarının ve semptomların radyografik ve ultrasonografik noninvaziv görüntüleme yöntemleri ile ilişkisi
Associations between radiographic and ultrasonographic noninvasive imaging techniques and hand functions and symptoms in hand osteoarthritis
- Tez No: 534216
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amaçları el OA hastalarında ağrı, günlük yaşam aktiviteleri ve el fonksiyonları ile radyografi ve ultrasonografi bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmak, el OA hastalarının el fonksiyonlarını sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmak, ve el OA hastalarında radyografi ve ulrasonografi bulgularını karşılaştırmaktı. 37 el OA hastası ve benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip 25 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Tüm olguların el muayenesi yapıldı, laboratuar tetkikleri görüldü, demografik bilgileri kaydedildi. Ağrı için visuel analog skala (VAS), semptomlar ve günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki el fonksiyonları için Australian/Canadian Hand Osteoarthritis Index (AUSCAN), genel sağlık durumu için Health Assessment Questionnaire (HAQ) skorları kaydedildi. El dinamometresi ve pinçmetre ile kavrama ve tutma (pinç) kuvvetleri ölçüldü. El becerileri Purdue pegboard ile değerlendirildi. Ön-arka el grafisi çekilerek radyografik bulgular, Kellgren – Lawrence evrelemesi ve Ostearthritis Research Society (OARSI) atlasına göre skorlandı. Ultrasonda saptanan bulgular Outcome Measures in Rheumatology (OMERACT) önerileri doğrultusunda skorlandı. Sonuç olarak ultrason ve radyografi bulguları ile hassas eklem sayısı, VAS, AUSCAN, HAQ skorları, kavrama – tutma (pinç) kuvvetleri ve beceri testi sonuçları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Bununla beraber VAS ve AUSCAN skorları ile el kuvvetleri ve beceri testleri arasında ilişki saptandı, bu durum fonksiyonel kayıpların ağrı başta olmak üzere klinik hastalık şiddeti ile daha ilişkili olabileceğini düşündürmekteydi. El fonksiyonları, el OA grubu ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldığında subjektif etkilenmenin objektif kayıplardan daha belirgin olduğu gözlendi. Ultrasonun osteofitleri saptamada radyografiden daha duyarlı olabileceği elde edilen bir diğer sonuçtu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the associations between pain, hand functions, limitations in daily activities of life and radiographic, ultrasonoraphic findings in hand osteoarthritis (OA), to compare hand functions in hand OA patients and healthy subjects, and to compare radiographic and ultrasonographic findings in hand OA patients. 37 hand OA patients and 25 healthy subjects with similar age and gender properties were included. Hand examination results, laboratory findings and demographic data were recorded in all subjects. Pain levels were assessed with visual analog scale (VAS), symptoms and daily activities of life with Australian/Canadian Hand Osteoarthritis Index (AUSCAN) and general health status with Heath Assessment Questionnaire (HAQ). Grip and pinch strengths were measured with hand dynamometer and pinchmeter. Hand dexterity was evaluated with Purdue pegboard. Radiographic findings on anteroposterior hand x-ray were scored by using Kellgren – Lawrence scale and Ostearthritis Research Society (OARSI) atlas. Ultrasonographic findings were scored according to Outcome Measures in Rheumatology (OMERACT) recommendations. No associations were found between imaging findings and tender joint count, VAS, AUSCAN, HAQ scores, grip – pinch strenghts and dexterity tests. Associations were found between VAS and AUSCAN scores and hand strenght and dexterity. This suggests functional detoriation were more related to clinical disease severity, pirmarily with pain levels. It is also observed that subjective functional detoriation were more prominent than objective limitations in hand osteoarthritis. Ultrasound seemed to be more sensitive than radiography at identifying osteophytes.