Bipirimidin temelli heteroleptik metal fosfin kromoforların kuramsal ve elektrokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of bipyrimidine based heteroleptic metal phosphine chromophores by theoretical and electrochemical methods
- Tez No: 534258
- Danışmanlar: PROF. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, bipirimidin temelli kompleksler kuramsal ve elektrokimyasal yöntemlerle incelendi. Primidin ve metal içeren bileşiklerin seçilmesinin nedeni kullanım alanlarının oldukça geniş olmasıdır. Komplekslerin teorik hesaplamaları Gaussian 09W paket programı kullanılarak yapıldı. Temel hal konformasyonları belirlenen bileşiklerin DFT (B3LYP) yöntemi ile en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş orbital (LUMO) enerjileri, bant aralıkları hesaplandı. Bileşiklerin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri tekniği ile belirlendi. Sonuç olarak, teorik ve deneysel olarak hesaplanan HOMO ve LUMO enerjileri birbirine yakın değerlerde olmuştur. Sentezlenen metal komplekslerinin HOMO/LUMO enerji farklarından belirlenen enerji bant aralıkları 1,7 eV ve 3,0 eV (kırmızı-mor) aralığında görünür bölgeye karşılık gelmektedir. Bileşiklerin renkli olmaları elde edilen sonuçları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, bipyrimidine based complexes were examined by theoretical and electrochemical methods. The choice of primidine and metal-containing compounds is due to the wide range of application areas. The theoretical calculations of the complexes were performed by using Gaussian 09W package program. The highest occupation molecular orbital (HOMO) and lowest unoccupation orbital (LUMO) energies and band gaps were calculated by DFT (B3LYP) method. The electrochemical properties of the compounds were determined by cyclic voltammetry technique. As a result, HOMO and LUMO energies, which were calculated theoretically and experimentally, were close to each other. The band energies determined from the HOMO / LUMO energy differences of the synthesized metal complexes correspond to the visible region in the range of 1.7 eV and 3.0 eV (red-purple). It supports the results obtained by the color of the compounds.