Etilen glikol-su karışımındaki yumuşak çeliğin korozyonu üzerine poliakrilik asidin inhibitör etkisinin araştırılması
Investigation of the inhibitor effect of polyacrylic acid on the corrosion of mild steel in ethylene glycol-water mixture
  1. Tez No: 534257
  2. Yazar: DENİZ ATAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Etilen glikol-su karışımı içindeki yumuşak çeliğin korozyonu üzerine poliakrilik asidin inhibitör etkisi, karışımın pH değerine ve inhibitör konsantrasyonuna bağlı olarak araştırılmıştır. Elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), akım-potansiyel eğrileri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılarak elde edilen sonuçlar, pH değerinin ve inhibitör konsantrasyonunun artmasıyla korozyon hızının azaldığını göstermiştir. Poliakrilik asit konsantrasyonu arttıkça, yumuşak çelik yüzeyi üzerinde daha fazla inhibitör adsorpsiyonuna bağlı olarak inhibisyon etkinliği artmış ve yüzeyde oluşan koruyucu film SEM görüntüsü ile doğrulanmıştır. En yüksek inhibisyon etkinliği pH 9,5'ta 4800 ppm inhibitör içeren ortamda % 90,7 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The inhibitor effect of polyacrylic acid on the corrosion of mild steel in ethylene glycol-water mixture was investigated depending on the pH value and inhibitor concentration of the mixture. The results obtained using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), current-potential curves and scanning electron microscopy (SEM) techniques showed that the corrosion rate was decreased with increasing pH value and inhibitor concentration. As the polyacryclic acid concentration increased, the inhibition efficiency increased due to more inhibitor adsorption on the mild steel surface and the protective film formed on the surface was confirmed by the SEM image. The highest inhibition efficiency was obtained as 90,7 % in the medium containing 4800 ppm inhibitor at pH 9,5.