Kadınların yoksulluk deneyimi ve baş etme stratejileri
Women's poverty experience and coping strategies
  1. Tez No: 534435
  2. Yazar: DERYA BÜŞRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN BALSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yoksulluk sorununun nasıl yaşandığı, yoksulluğu ortaya çıkaran veya derinleştiren dinamiklerin neler olduğu konusu toplumsal cinsiyet perspektifi ile detaylı şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında yoksulluğa dair toplumdaki temel varsayımlar ile bireysel deneyimlerin nasıl ayrıştığı üzerine odaklanılmıştır. Yoksulluk sorununun mikro ölçekte anlaşılmasına yönelik olarak çalışılmıştır. 'Kadın ve erkeklerin yoksulluk deneyimleri arasında nasıl farklılıklar vardır?' sorusu çalışmanın odaklandığı temel noktadır. Kadınların yoksulluk deneyimlerini anlayabilmek için yapılan bu çalışmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere diğer kamu kurumlarından sosyal yardım alan 8 kadın ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşme yapılan kişiler ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan İstanbul içerisinde yer alan bir Sosyal Hizmet Merkezi'nde görev yapan sosyal çalışmacılar aracılığıyla iletişim sağlanmıştır. Çalışmanın araştırma yöntemi olarak kişilerin detaylı aktarımları sağlayabilmesi için yarı yapılandırılmış sorular ile derinlemesine mülakatların yapılması tercih edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kadınların yoksulluk deneyimlerinin psiko-sosyal gelişimleri açısından önemli sonuçları olduğu görülmüştür. Yoksulluğun yapısal, makro sebepleri dışarıda bırakılarak bu durumun sebebini kişisel yetersizlikleri ya da adil dünya inancı ile açıkladıkları görülmüştür. Kadınların yoksulluk durumu sonucunda toplumsal hiyerarşiler ve eşitsizlikler ile karşılaştıkları gözlenmiştir. Kadınlar yoksullukla mücadele ederken aile ve akrabalık ilişkilerinden destek göremediklerinden bir dış güce ihtiyaç duymuşlar, bakanlıklara, belediyelere ve kamu kurumlarına başvurmuşlardır. Bunun yanı sıra tekstil atölyelerinden alınan, evde yapılan küçük el işleri ya da temizlik işleri kadınların yoksullukla baş etmek konusunda en sık başvurdukları çözüm arayışlarından olmuştur. Kadın yoksulluğunun yok edilebilmesi için sosyal yardımların ve yardım içeriklerinin yeniden düzenlenmesine duyulan ihtiyaç gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how poverty problem is experienced in Turkey, the dynamics about poverty's occurrence and process, were examined in details within the perspective of gender. Also this study focuses on, main assumptions about poverty and disintegration of individual experiences. Trying to understand poverty problem in micro-size is studied. The main question of this study is 'what kind of differences were between the women's and men's poverty experiences?'. To comprehend women's poverty experiences, face to face meetings done with eight women that were taking social aid from public institutions, especially the Ministry of Family and Social Policies. Reaching these individuals provided by social workers of Gungoren Social Care Center which is in the constitution of Ministry of Family and Social Policies. Method of the research is in-depth interview with semi structured questions due to the necessity of individual's detailed transfers. Results have shown that, women's poverty experiences have significant consequences about their psycho-social developments. Apart from poverty's macro and structural reasons, this situation is explained with belief in a just world or feeling of inadequacy by individuals. It is observed that women encounter with social hierarchy and inequalities as a conclusion of poverty. Women could not get any support from family or other relatives and applied to ministries, municipalities and public institutions. Apart from these, minimal manual works done from home, cleaning works, textile mills were the main solution seeking places women applied off. Reorganization of social aids and context of help is necessary for the end of women poverty.