Bütünleştirilmiş matematik ve hayat bilgisi öğretiminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve hoşgörü değeri edinimlerine etkisi
The effect of integrated mathematics and life science teaching on 3rd-grade students' academic achievement, attitudes and tolerance value acquisition
- Tez No: 669852
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ, PROF. DR. BAYRAM TAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı bütünleştirilmiş matematik ve hayat bilgisi öğretiminin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik ve hayat bilgisi akademik başarılarına, derslere yönelik tutumlarına ve hoşgörü değeri edinimlerine etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim-öğretim yıllında Kırşehir ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Kırşehir il merkezinde bulunan bir ilkokulun 3.sınıfına devam eden matematik ve hayat bilgisi derslerinde akademik başarıları açılarından denk olan deney grubundaki 32 öğrenci ve kontrol grubundaki 34 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Matematik Başarı Testi, Hayat Bilgisi Başarı Testi, Baykul (1990b) tarafından geliştirilen Matematik Dersi Tutum Ölçeği, Oker ve Tay (2020) tarafından geliştirilen Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği ve Sarumsak (2011) tarafından geliştirilen Hoşgörü Değeri Edinim Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada denel işlem süreci 8 haftadır. Testlerin geliştirilmesinde ve verilerin analizinde SPSS 26 istatistik programından faydalanılmıştır. Betimsel istatistik puanları için aritmetik ortalama, standart sapma, standart hata ve düzeltilmiş p değerleri kullanılmıştır. Başarı testlerinden alınan puanlar 100'lük sisteme çevrilerek analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılımları test edildikten sonra ölçümler için Paired Samples t-Testi, Independent Simple t-Testi, Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon Testi işe koşulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyledir: İlkokul üçüncü sınıfta bütünleştirilmiş matematik ve hayat bilgisi öğretimi ile işlenen dersler (deney grubu), MEB tarafından onaylanan ders ve çalışma kitabına göre birbirinden bağımsız olarak işlenen matematik ve hayat bilgisi derslerine göre (kontrol grubu) öğrencilerin hem matematik dersi hem de hayat bilgisi dersinde akademik başarı düzeylerini anlamlı düzeyde artırmıştır. Bu durum grupların hem sontest puan ortalamaları hem de erişi puan ortalamaları açılarından ortaya konmuştur. Bununla birlikte deney ve kontrol grubu öğrencilerinin her iki derse yönelik akademik başarıları öntest ile sontest arasında son testleri lehine gerçekleşmiştir. Araştırmadan elde edilen diğer bir sonuç; deney grubunda işlenen dersler, kontrol grubunda işlenen derslere göre öğrencilerin matematik dersine yönelik sontest tutum düzeylerinde deney grubu lehine anlamlı fark oluştururken bu durum hayat bilgisi dersine yönelik tutumda görülmemiştir. Ancak hem deney hem de kontrol gruplarında matematik ve hayat bilgisi derslerinde öğrencilerin derslere yönelik tutum düzeyleri, ön uygulamalar ile son uygulamalar arasında son uygulamalar lehine gerçekleşmiştir. Araştırmada elde edilen diğer bir sonuç ise deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre hoşgörü değerini edinim durumlarının deney grubu lehine anlamlı düzeyde artmış olmasıdır. Bununla birlikte hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerinin hoşgörü değerini edinim durumları ön uygulama ile son uygulama arasında her iki grupta da son uygulama lehine gerçekleşmiştir. Sonuç olarak disiplinlerarası yaklaşım ilkelerine göre bütünleştirilen matematik ve hayat bilgisi derslerinin öğretimi ile öğrencilerin hem matematik hem de hayat bilgisi dersindeki akademik başarılarını, derslere yönelik tutumları artırırken hoşgörü değerinin ediniminde de etkili olmuştur. Bütünleştirilmiş matematik ve hayat bilgisi öğretiminin öğrencilerin hem matematik hem de hayat bilgisi derslerinde akademik başarıyı anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda sınıf öğretmenlerine, matematik ve hayat bilgisi derslerinde kazanımlarının içeriğine uygun bir şekilde bütünleştirilmiş öğretim yaklaşımının kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to see how integrated mathematics and life science teaching affects 3rd-grade students' academic achievement, their attitudes toward lessons and tolerance value acquisition. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group, which is among the quantitative research designs, was used in the research. The research was performed in the province of Kırşehir during the 2019-2020 academic year. The study group of the research consists of 32 students in the experimental group, who are equivalent in terms of their academic achievements in mathematics and life science lessons attending the third grade of primary school in the city center of Kırşehir, and who received integrated mathematics and life science teaching in the third grade of primary school and 34 students in the control group, in which mathematics and life science lessons are conducted independently from each other as per to the textbooks and workbooks approved by the Ministry of National Education. The Mathematics Achievement Test developed by the researcher, the Life Science Achievement Test, the Mathematics Lesson Attitude Scale developed by Baykul (1990b), the Life Science Lesson Attitude Scale developed by Oker and Tay (2020), and the Tolerance Value Acquisition Scale developed by Sarumsak (2011) are the scales that are implemented for data collection purposes. The experimental process in this study is eight weeks. SPSS 26 statistical program was implemented to develop tests and analyze data. Arithmetic mean, standard deviation, standard error and corrected p values were used for descriptive statistics scores. The achievement test scores were transformed into a 100-point system and evaluated. After testing the normal distribution of the data, Paired Samples t-Test, Independent Simple t-Test, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Test were applied for measurements. The results obtained in the research are as follows: When compared to the control group, in which mathematics and life science lessons were taught separately according to textbooks and workbooks, the experimental group significantly improved their academic achievement levels in both mathematics and life science lessons, in which the lessons are instructed with integrated mathematics and life science instruction of third grade of primary school This situation is revealed in terms of both the post-test mean scores and gain score means of the groups. However, for both lessons, the gap in academic achievement between the experimental and control groups favored the post-tests between pretest and post-test results. Another finding from the study was that, while the experimental group's lessons resulted in a significant difference in students' post-test attitude levels toward the mathematics lesson compared to the control group's lessons, this was not the case for the life science lesson. However, in both the experimental and control classes, the attitude levels of students toward mathematics and life science lessons changed in favor of the post applications relative to the prior applications. Another finding of the study is that the experimental group students' tolerance value acquisition increased significantly more than the control group students. However, compared to the prior application, both the experimental and control group students' acquisition of the value of tolerance resulted in favor of the post-application in both groups. Consequently, the integration of mathematics and life science lessons, which followed the principles of the interdisciplinary approach, improved students' academic achievement in both mathematics and life science lessons and their tolerance value acquisition. The results showed that integrated mathematics and life science instruction improved students' academic achievement in mathematics and life science lessons. In this context, primary school teachers may be advised to use an integrated curriculum method in mathematics and life science lessons in conjunction with their achievements' content.