Keyhole erken müdahale programının ebeveyn ve çocuk çıktıları üzerindeki etkisi
The effect of the Keyhole early intervention program on parents and children's output
- Tez No: 534472
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı, Keyhole Erken Müdahale Programı'nı Türkçeye uyarlayarak erken çocukluk döneminde otizmli çocuğu olan ebeveynlerle etkililiğini incelemektir. Karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desenin kullanıldığı araştırmada GOBDÖ-2-TV, EGE, Vineland Sosyal Duygusal Erken Çocukluk Ölçeği, EDDÖ-TV, Ebeveyn Stres İndeksi Kısa Formu, yarı yapılandırılmış görüşme soruları ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çalışma grubunun seçiminde ölçüt örneklemenin kullanıldığı araştırma zayıf deneysel desendedir. Nicel verilerin analizinde Friedman'ın Çift Yönlü Varyans Analizi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, nicel verilerin analizinde içerik analizinin kullanıldığı araştırma sonucunda Keyhole Erken Müdahale Programı'nın otizmli çocukların otistik özelliklerini azalttığı, gelişim alanlarını desteklediği, uyum davranışlarını artırdığı, ebeveynlerin duyarlı olma ve duygusal ifade edici puanlarını artırdığı, başarı odaklı- yönlendirici olma puanlarını azalttığı ve streslerinin düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to adapt to Turkish and examine the effectiveness of the Keyhole Early Intervention Program with parents who are autistic children in early childhood, In the study using parallel pattern approaching mixed research methods, GARS-2-TV, ASQ, Vineland Social Emotional Early Childhood Scale, MBRS-TV, Parenting Stress Index Short Form, semi-structured interview questions and personal information form were used. The study in which the criterion sample is used in the selection of the study group is poorly experimental. In the analysis of quantitative data, Friedman's Two-Way Analysis of Variance and Wilcoxon Signed Ranks test showed that the Keyhole Early Intervention Program reduced the autistic characteristics of the autistic children, promoted their developmental areas, promoted compliance behaviors, and the parental sensitivity and emotional expression it has been determined that they have increased their promoter scores, decreased their success-oriented-referral scores and decreased their stress.