Avrupalılaşma temelinde Avrupa Birliği enerji politikaları
European Union energy politics on the basis of European istation
- Tez No: 534480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Avrupalılaşma; Avrupa Birliği'nin kendi norm ve kurallarının, değerlerinin diğer ülkelere çeşitli politikalar ve stratejiler yoluyla aktarılma süreci olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin ortak enerji politikalarının Avrupalılaşma ile aday, üye ve komşu ülkelerin ulusal politikalarında yer alma süreci incelenmektedir. AB, önceleri üye ve aday ülkeler için bu süreci uygulamaktaydı şimdi ise sadece kendi enerji politikalarını değil komşu ülkelerin enerji politikalarını da Avrupalılaştırmaktadır. Enerji güvenliği, rekabet ve sürdürülebilir kalkınma enerjinin Avrupalılaşma kriterleri olup AB'nin oluşturduğu politikaların odak noktalarıdır. Bu çalışma AB'nin enerji konusunda yaşadığı ekonomik ve siyasi sorunları enerji bağımlılığı temelinde incelemektedir. Ayrıca AB'nin ekonomik kalkınma amacı ile enerji bağımlılığını en aza indirmek için yaptığı girişimler, uzun vadede oluşturduğu enerji stratejileri ve enerji alanında daha fazla bütünleşmeyi sağlayacak olan Enerji Birliği politikaları ve sonuçları değerlendirilmektedir. Avrupalılaşan enerji fikri ile AB'nin izlediği yöntem, stratejiler ve sürecin sonuçları irdelendiğinde enerji bağımlılığı sorununun önümüzdeki yıllarda da devam edeceği ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım oranın da artacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Europeanisation; Known as The European Union's own norms and rules being transferred to the countries through various policies and strategies. In this study, the common energy policies of the European Union and The process of participation in the national policies of neighboring countries is examined. The European Union has been implementing this process for its member and candidate cuntries, not only their own energy policies but it also Europeanisation the energy policies of neighboring countries. Energy security, competition and sustainable development in Europe are the focal points of EU policies. This study examines the economic and political problems of the EU on the basis of energy dependence. In addition, with the aim of economic development of the EU initiatives to reduce energy dependency to the lowest level, To be more integrated into the energy field, energy strategies and energy Union politics and its results were evaluated. It is understood that the European energy idea and EU methodology, strategies and process. The issue of energy dependence will continue in the coming years, but the use of renewable energy resources will also increase.