Çalışma hayatında motivasyon ve örgütsel bağlılık
Employee motivation and organisational commitment in business life
- Tez No: 534536
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Değişen dünya koşullarında, kitle iletişim araçlarının süreçli gelişimiyle insan iletişimine sağladığı olanaklar, süratle gelişen teknoloji koşulları, hizmet verme ve hizmet alma olgularını sürekli etkilemekte ve dönüştürmektedir. Değişim, beraberinde kar amacı gütmeyen örgütler ve çevreler de dahil, sürekli artan beklentiyi getirmektedir. Örgütler, artık hem en iyi teknolojiyle, en iyi ürünü, hizmeti üretmek hem de bunları en iyi şekilde sunmak zorundadırlar. Tüm bu zorunluluklar örgütlerde insan faktörünün önemini her geçen gün arttırmaktadır. Çalışanlarını ikna ve motive eden, onlarla etkin iletişim içerisinde olan, ihtiyaçlarını belirleyen ve ihtiyaçlarına cevap veren örgütler, başarıyı yakalayabilmektedirler. Çalışma tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği ile oluşturulmuştur. Motivasyon ve örgütsel bağlılık kavramları, örgütlerin başarıyı yakalamaları için çalışan sadakatinin yanında, ortak hedefler ve kültür etrafında birleşmeleri için çaba harcanması gereken süreçlerdir. Çalışanların verimliliği, iş gücü devri, devamsızlığı, işten ayrılma kararları, performans durumları, motivasyon ve örgütsel bağlılık oranlarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle her iki olgu çalışma yaşamının vazgeçilmez parçasıdır. Bu nedenlerle örgüt karar vericilerinin çalışan motivasyonu ve örgütsel bağlılık kavramlarını anlamaları ve kendilerine en uygun biçimde uygulamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The opportunities introduced into the human communication by the continual development of mass media and by rapidly improving conditions of communication in line with the changing conditions of the world affect and evolve the facts of delivering and receiving services, continuously. This change brings along an ever-increasing expectation, including non-profit organizations and communities. Organizations are now required to both produce the best products and services using the best technology and offer them in the best possible way. All these requirements increase the importance of the human factor within the organisations, day by day. Only those organisations that can convince and motivate their employees, interact with them effectively, determine and respond to their needs can attain success. The study is created by means of historical method and literature review technique. The concepts of motivation and organizational commitment are the processes which require the organisations to make an effort in order to attain success and also to unite around common objectives and culture. The productivity of employees, labour turnover, absence, decision to leave job, performance statuses are directly related to motivation and organizational commitment. Therefore, both facts are an integral part of the working life. It is because of those reasons that organisational decision makers are required to understand the concepts of employee motivation and organisational commitment and implement these concepts in a manner that best suits them.