Biyoloji öğretmenlerinin beyin işlevlerine ilişkin doğru bilinen yanlışlarının (Nöromitlerinin) belirlenmesi
Determining biology teachers' neuromyths about brain functions
- Tez No: 534547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sinirbilim tıp ve nöroloji alanındaki ilerlemelerin sonucunda alanyazında önemli bir araştırma alanı olarak yerini almıştır. Disiplinler arası bir bilim dalı olan sinirbilim eğitim alanında da eğitsel sinirbilim çalışmaları ile araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Günümüzde toplum tarafından yaygın olarak kabul edilen beyin mekanizmaları hakkındaki yanlış anlamalar olarak adlandırılan nöromitler bu çalışmalar kapsamında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, biyoloji öğretmenlerinin beyin işlevlerine ilişkin doğru bilgilerinin ve doğru bilinen yanlışlarının (nöromitlerinin) neler olduğunu belirlemektir. Sinirbilim ve eğitim arasındaki çalışmalara katkı sağlamak ve eksikliği giderebilmek için Biyoloji öğretmenleri ile yürütülen bu çalışma, biyoloji eğitimi alanında yapılan çalışma olması açısından önemlidir. Araştırmanın çalışma grubunu 100 Biyoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, 'Eğitsel Sinirbilime İlişkin Veri Toplama' başlıklı ölçme aracı uygulanmıştır. Veriler frekans, yüzde, çapraz tablo ve kikare testi olmak üzere analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; biyoloji öğretmenlerinin çoğunun ölçme aracındaki 19 doğru maddeden 6'sını yanlış bildikleri, 22 nöromit maddesinden ise 9 nöromite sahip olduğu görülmektedir. Bilim dergileri hiç okumayanların daha fazla nöromite ve eğitsel sinirbilim ile ilgili bir ders alan ya da çalıştaya katılan kişilerin hepsinin bu nöromitlere sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadaki 9 nöromit ile cinsiyet, mesleki deneyim ve mezuniyet durumu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of advances in medicine and neurology, neuroscience is an important research area in the literature. In the area of neuroscience education, which is a disciplinary science branch, it has attracted the attention of researchers with educational neuroscience studies. Neuromyths, which are nowadays called misunderstandings about brain mechanisms widely accepted by the society, are in this studies context. The aim of this research is to determine what biologic teachers' right information and correctly known mistakes (neuromyths) of brain functions. This study, carried out with Biology teachers, is important in terms of being a study in the field of biology education in order to contribute to the studies between neuroscience and education. The sample of the study constitutes 100 Biology teachers. As data collection tool was applied a 'Data Collection for Educational Neuroscience'. This meta-analysis investigated the relationship between some demographic data of biology teachers and the neuromites they possess. Data were analyzed as frequency, percentage, cross table and chi-square test. According to the results of the study; it is seen that most of the biology teachers know 6 wrong of the 19 correct items in the measurement tool and have 9 neuromyths of the 22 neuromyths. It was revealed that those who do not read any scientific journals have more neuromyths, who have a course on educational neuroscience or who have participated in the workshop all have these neuromyths. There was no significant difference between the 9 neuromyths in the study and gender, occupational experience, graduation status.