Türk Halk Müziği ezgilerinin keman eğitiminde kullanılabilirliğine yönelik öğretim elamanı görüşleri ve makamsal etüt örnekleri
The opinions of lecturers regarding the utility of Turkish Folk Music melodies in violin education and samples of maqam etudes
  1. Tez No: 706617
  2. Yazar: BÜŞRA BESTE GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında verilen keman eğitiminin Türk halk müziği bakımından eksiklerini belirlemek ve Türk halk müziğinin hangi sıklıkta çalışıldığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma türüne dayanan çalışmada görüşme, anket gibi veri toplama araçları kullanılmıştır. Tarama yöntemi ile literatür incelenmiş var olan durum tespit edilmeye çalışılmıştır. Verileri toplama amacına yönelik geliştirilen anket formu farklı üniversitelerde Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında keman eğitimi üzerine görev yapan öğretim elemanlarına yollanmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda tezin alt problemine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Anket sonuçlarına göre Türk halk müziğine yönelik gam, etüt, dizi ve eser sayılarının arttırılmasının bir ihtiyaç olduğu gözükmektedir. Uzman görüşleri doğrultusunda edinilen bilgilerle Türk halk müziği ezgilerinin keman eğitiminde yeteri düzeyde kullanılmadığı, yapılan çalışmalarda da türkülerin makamsal yapı, usûl, yöresel tavır gibi önemli hususların icrada yok olduğu veya göz ardı edildiği gözükmektedir. Bu durumdan hareketle keman eğitiminde Türk halk müziği ezgilerinin icra edilmesine yönelik 12 makamsal etüt yazılmıştır. Yazılan etütler bir öneri niteliğindedir. Yazılan etütlerde makamların öz kimliklerinin ve usûllerinin korunması adına keman eğitimi veren öğretim elemanlarıyla görüşülmüş, genel tarama yöntemi ile literatür taraması yapılmış ve TRT repertuvarları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the deficiencies of the education of violin in terms of the Turkish folk music and to detect the frequency of the usage of Turkish folk music. In this qualitative study, interviews and questionairres were used as data collection tools. The literature was scanned and the current situation in the field was aimed to be determined. The questionairre form developed data collection was sent to the lecturers working on violin education in Music Education Departments of various universities. Findings related to the sub-problem of the thesis were obtained in line with the expert opinions. Based on the results of the questionairre, increasing the number of scales, etudes, serials and works regarding the Turkish folk music. With the information obtained parallel to the expert opinions, it is clear that Turkish folk music melodies are not used sufficiently in violin education, and in the studies carried out, the significant positions of the folk songs such as modal structure, tempo and local style are non-existent or ignored in the performance. Based on this situation, 12 maqam etudes were written to perform the Turkish folk music melodies in violin education. The etudes are considered as a recommendation model. In order not to demolish the self-identities and methods of maqams in etudes, the lecturers were interviewed, the literature was searched and the TRT repertoires were analyzed.