Lider üye etkileşiminin iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici rolü
The regulatory role of the psychological capital in the effects of leader-member relationship to job satisfaction and intention to quit
  1. Tez No: 636044
  2. Yazar: YASEMİN BÜYÜKKAYMAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma ile lider üye etkileşiminin iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi ile oluşan etkide psikolojik sermayenin düzenleyici rolü olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada saha araştırması yapılmıştır. Geçerli ölçekler kullanılarak hazırlanmış olan anket, 45 adet basılı form olarak, ilgililer tek tek bilgilendirilerek doldurulması sağlanmıştır. 237 adet anket ise SurveyMonkey ve Google/Docs uygulaması ile online olarak doldurulmuştur. Tüm sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan inceleme ve çalışmalar neticesinde lider üye etkileşiminin pozitif ve negatif olarak işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Lider üye etkileşiminde işten ayrılma niyetine etkisinde üyenin psikolojik sermayesinin düzenleyici etkisinin olduğu, ancak iş tatmininde psikolojik sermayenin düzenleyici etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu nedenle çalışanın psikolojik sermaye düzeyinin ölçülmesinin örgütler için anlamlı sonuçlarının olacağı gözlenmiştir. Mevcut sonuçlar incelendiğinde lider üye etkileşiminin işten ayrılma niyeti ve iş tatmini gibi örgüt için önemli iki unsur üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bunun ile birlikte lider üye etkileşiminin işten ayrılma niyeti gibi örgütün sürekliliğini etkileyecek ve personel devir oranını yükseltecek önemli bir unsur üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin düzenleyici rolü anlamlı bir şekilde ortaya çıkmıştır. Düzeyi artırılabilir olan psikolojik sermayenin ölçülmesi ile personellerin bu kıstas göz önüne alınarak seçilmesi anlamlı bir şekilde işten ayrılma niyeti üzerinde sonuç doğurabilecek ve insan kaynakları yönetimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of leader-member interaction on intention to quit and job satisfaction, and the role of psychological capital in this effect. As a result of the analyses and studies, it was revealed that the interaction between the leader and the members positively and negatively has an effect on the intention to quit and job satisfaction. As a result, it was observed that the psychological capital of the member had a regulatory effect on the effect of the intention to quit in the leader-member interaction, but psychological capital did not have a regulatory effect on job satisfaction. In order to reach these determinations, the questionnaire, which was prepared by using valid scales, in 45 printed forms, were filled by the relevant individuals, were informed one by one. 237 questionnaires were filled online via SurveyMonkey and Google/Docs. All results were analyzed and interpreted using SPSS program. When the current results are analyzed, it is seen that the leader-member interaction is effective on two important factors for the organization such as intention to quit and job satisfaction. In addition, the regulatory role of psychological capital has emerged significantly in the effect of leader-member interaction on an important element that will affect the continuity of the organization and increase the staff turnover rate, such as the intention to quit. Measuring psychological capital, whose level can be increased, and selecting staff considering this criterion will have a meaningful effect on the intention to quit and contribute to human resources management.