Müzik sahnesinde doğal bir fenomen: Çok sesli doğuşkanlarla şarkı söyleme tekniği
A natural phenomena on music scene: Polyphonic overtone singing
- Tez No: 534609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELMA KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma çok sesli doğuşkanlarla şarkı söyleme tekniğini, Avrupa'nın çağdaş müzik pratiklerindeki yeri ve işlevine, uygulama alanlarına odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Modern bireyin kendi seçimi olan yalnızlığı ve yabancılaşmasını hasret (Sehnsucht) diye tanımlamak mümkündür. Çağdaş müzisyen birey büyüsünü kaybeden müzik yapıtının hasret duyduğu dönemleri yaşatma isteğindedir. Doğal fenomen olan doğuşkanların zor duyulabilirliklerinin aşılması üzerine temellenen doğuşkanlarla şarkı söyleme tekniği uygulamasıyla ''mucizevi bir durum'' etkisi yaratmaktadır. Avant-garde çalışmalar için doğadan bir katkı nitelendirilmesiyle doğuşkanlarla şarkı söyleme tekniğinin, alanla ilişkisini derinlemesine görüşmeler, gözlem, katılımcı gözlem yollarıyla kuran; toplumsal sözleşmeler, tabandan küreselleşme, doğululaşma, doğaya dönüş, metodolojik bireycilik kuramlarından yardım alan bir çalışmayla incelenmesi hedefMunAli25733lenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate polyphonic overtone singing technique by focusing on its place, function, and practices in European contemporary music scene. It is possible to describe the alienation of the modern individual as longing (Sehnsucht). The contemporary musician wants to keep alive music with its magic. With principles based on overcoming the difficulty of audibility of the overtones, polyphonic overtone singing creates ''fascination'' that might consider as a contribution from nature to Avant-garde. The study has established with in-depth interviews, observation-participant observation, and the theoretical framework by grassroots globalization, globalization from below, easternization, return to nature, and methodological individualism.