Mobil uygulamaların bildirimlerinde emoji kullanımının marka iletişimine etkisi
Effects of usage for brand communication on mobile apllications
- Tez No: 534634
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknolojinin etkisi ve dijital çağın iletişim araçları mercek altına aldığında, birçok bireyin tek bir iletişim aracı ile bütün iletişim problemlerini çözebildiği gözlemlenmektedir. Günlük hayatın her anını artarak kaplayan ve çağın aracılı iletişim unsuru olan mobil aygıtlarla sağlanan iletişim metin odaklı etkileşimi, iletişimin merkezine almıştır. Yazılı iletişimi hızlandıran mobil aygıtlar içerisinde özellikle akıllı telefonlar, bireysel ve kurumsal iletişimde birçok yeni uygulamayı da beraberinde getirmiştir. Mobil aygıtlar ile internete erişim kolaylaşırken, bireysel iletişime hizmet veren birçok uygulama da ilerleyen süreçte kurumsal iletişim içinde vazgeçilmez mecralar haline geleceği öngörülmektedir. Dijital yazılı iletişimde özellikle sosyal medya uygulamaları aracılığı ile sağlanan iletişim sürecinde, ifade gücünü arttırmak için sözel olmayan iletişim unsuru olarak emojilerin sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bu gözlemden yola çıkarak bu çalışmada, mikro pazarlama tekniği haline dönüşen ve gerek bağımsız mobil uygulamalardan, gerekse markaların kendi mobil uygulamalarından gelen bildirimlerin içeriğinde emoji kullanımının etkisini gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Pazarlama iletişimi alanında farklı bir çok çalışmaya konu olmuş sözel olmayan iletişim unsurlarının, antropomorfoloji (insanlaştırma) ve“var olma”duyguları açısından ele alındığında emoji kullanımının mobil uygulamaya karşı tutumuna etkisi yapılan literatür çalışması ve sonucunda hazırlanan birincil araştırma verileri üzerinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that many individuals can solve all communication problems with a single communication tool when the impact of developing technology and the digital age's communication tools are taken under consideration. The text-oriented interaction of communication with mobile devices, which increasingly covers every moment of daily life and the Mediated Communication element of the era, have become the center of communication. Mobile devices that speed up written communication, especially smart phones have introduced many new applications for individual and corporate communication. Many applications that serve individual communication are expected to become indispensable mediums in corporate communication in the future when accessing the internet with mobile devices have become easier, In digital written communication, especially with communication provided through social media applications, it is observed that emoji is often used as an element of non-verbal communication in order to increase the expression power. Depending on this observation, the aim of this study is to observe the effect of emoji usage on the content of notifications from both independent mobile applications and brands ' self- mobile applications, which have become micro marketing techniques. The effects of non-verbal communication on the attitudes of the use of emoji in terms of anthropomorphology and“social presence”feelings of non-verbal communication on the attitudes of the use of emoji in relation to mobile applications have been interpreted through the literature study and the primary research data made as a result.