Farklı tuz ve yağ oranları kullanılarak üretilen kavurmaların furosin ve karboksimetil-lisin içerikleri ile bazı kalitatif özelliklerinde depolama süresince meydana gelen değişimler
Changes in furosine and carboxymethyl-lysine contents as well as some qualitative properties of kavurma produced with different levels of salt and fat during storage
  1. Tez No: 534686
  2. Yazar: DERYA BAYRAK KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada farklı tuz (%1, 1,5 ve 2) ve yağ (%10, 15 ve 20) oranları ile depolama süresinin (4°C'de 6 ay) kavurmanın furosin ve karboksimetil-lisin içerikleri ile fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca tuz ve yağ oranları faktörlerinin kavurmanın uçucu bileşik profiline etkileri de araştırılmıştır. Pişirme işlemi buhar ceketli bir kazanda gerçekleştirilmiştir. Pişirme işleminden sonra kılıflara doldurulan kavurma örnekleri 4°C'de soğutulmuş sonra dilimlenen örnekler vakum ambalajlamaya tabi tutularak 4°C'de 6 ay süreyle muhafaza edilmiştir. Taze ve depolanmış kavurma örneklerinde toplam aerobik mezofilik bakteri, toplam psikrotrofik bakteri, Enterobacteriaceae ve maya-küf sayıları saptanabilir sınırın altında (0,05). Buna karşın depolama süresi ilerledikçe TBARS değeri artış göstermiştir (P0,05). Yağ ve tuz oranı faktörleri ise kavurmanın uçucu bileşik profili üzerinde sınırlı bir etki göstermiştir. Kavurmanın furosin içeriği yağ ve tuz faktörlerinden P0,05). En düşük ortalama CML içeriği (53,21±14,40µg/g) %10 yağ içeren grupta belirlenmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
The study was aimed to determine the effects of different salt (1%, 1,5% and 2%) and fat (10%, 15% and 20%) levels as well as storage period (6 months at 4°C) on the contents of furosine and carboxymethyl-lysine and on the physico-chemical and microbiological properties of kavurma. In addition, the effects of salt and fat levels factors on the volatile compound profile of kavurma were investigated. The cooking process was carried out in a steam jacketed couldron. After cooking, the kavurma samples filled in the casings were cooled to 4°C and then sliced samples were vacuum packaged and stored at 4°C for 6 months. Total aerobic mesophilic bacteria, total psychrotrophic bacteria, Enterobacteriaceae and yeast-mold numbers in fresh and stored kavurma samples were found to be below the detectable limit (0,05). On the other hand, TBARS value increased with progressed storage period (P0.05).The lowest mean CML content (53,21±14,40µg/g) was determined in the group with 10% fat (P0,05).