Effects of high hydrostatic pressure (HHP)) on cellulose hydrolysis and cellulase activity, and its use for peanut hulls hydrolysis
Yüksek hidrostatik basıncın (YHB) selüloz hidrolizi ve selülaz aktivitesi üzerine etkileri ve yerfıstığı kabuklarının hidrolizi için kullanımı
- Tez No: 534710
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yüksek hidrostatik basınç (YHB) tekniği besinleri korumak için kullanılmaktadır ve YHB uygulaması enzimleri de inaktive edebilir ya da onların aktivitesini artırabilir. Ticari olarak mikrokristalin selüloz olarak bilinen Avicel, genel olarak selülazın aktivitesini gözlemlemek için kullanılmaktadır. Bir enzim karışımı olan selülaz selüloz içerin malzemelerin hidrolizinde kullanılmaktadır ve selülaz aktivitesi, alternatif yenilenebilir yakıtların üretimi için çok önemli bir parametredir. Lignoselülozik biyokütle olarak yer fıstığı kabukları (%35 selüloz) kimyasal hammaddelere dönüştürülmek için uygun bir malzemedir. Bu çalışmanın amacı; YHB uygulamasının substrat hidrolizi ile selülaz-hemiselülaz (Celluclast) aktivitesi üzerindeki artıcı veya azaltıcı etkisini gözlemlemektir. Basınç ve zaman değerleri YHB için sırasıyla 0.1-500 MPa ve 5-15 dk aralıkları içerisinde değiştirilmiş, sıcaklık 30oC olarak ayarlanmıştır. Sonuçlar, YHB uygulanmış enzim çözeltileri ve uygulanmış enzim-substrat çözeltileri ile gerçekleştirilen hidrolizin, YHB uygulanmamış çözeltiler ile gerçekleştirilen hidrolizden önemli ölçüde ve daha fazla miktarda indirgen şeker ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir (p0.05). Ayrıca; hidroliz sonuçları, biyokütlenin yüksek lignin içeriği nedeniyle alkalin ön işlemin hidroliz verimliliği için gerekli bir aşama olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
High hydrostatic pressure (HHP) technique has potential for food preservation purposes and HHP treatment can inactivate enzymes and/or increase their activity. Avicel, the commercial name of microcrystalline cellulose, is a commonly used substrate to observe the activity of cellulase. Cellulase activity is a crucial parameter for the production of alternative renewable fuels. Celluclast 1.5L, a mixture of enzymes, are used for the hydrolysis of cellulose and hemicellulose containing substances. Peanut hull (35% cellulose) as a lignocellulosic biomass is an appropriate material for conversion of the chemical feedstocks. The aim of this study is to observe different effects of HHP on substrate hydrolysis, and cellulose-hemicellulase (Celluclast) activity. Pressure and time were changed for HHP at the ranges of 0.1-500MPa, and 5-15min, respectively, at 30oC. The results showed that hydrolysis of HHP-treated enzyme and HHP-treated enzyme-substrate solutions gave significantly higher reducing sugar content than the non-HHP-treated solution (p0.05). Additionally, the hydrolysis results demonstrated that pretreatment process was a necessary step to increase hydrolysis efficiency due to high lignin content of biomass.