Toplumsal dönüşüm sürecinde risk söylemi bağlamında haber çözümlemesi
News analysis in the context of risk discourse within the process of social transformation
  1. Tez No: 534759
  2. Yazar: BAHAR KAYIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 573
Özet
Tüm toplumlarda insanlar kendilerini tehlikelerden koruma eğiliminde olmuşlardır. Bu nedenle de, özgürlüklerinden vazgeçerek devletin onları koruyacağı bir sistemi kabul etmişlerdir. Modernlik ile birlikte yaygınlaşan risk kavramı ise, Ulrich Beck, Anthony Giddens, Mary Douglas, Deborah Lupton, Niklas Luhmann ve Zygmunt Bauman gibi birçok düşünür tarafından incelenmiştir. Risk sosyolojinin önemli bir konusu olmasına rağmen, risk toplumu ve medya arasındaki ilişkiler literatürde ihmal edilmiş bir konu olmuştur. Bu nedenle, bu tez medyanın risk söylemlerine odaklanmaktadır. Riskler herkes için eşit değildir ve medya söylemleri riskleri daha da eşitsiz hale getirmektedir. Bu bağlamda medyanın risk söylemleri eleştirel bir kuramsal çerçeve ile tartışılmaktadır. Çalışmanın ana argümanı, medyadaki risk söylemlerinin belirli politik hedefleri meşrulaştırmak için araç olduğudur. Risk söylemi aracılığıyla medya, çeşitli korku ve kaygı unsurları ile mevcut sosyal yapıları pekiştirmektedir. Haberlerde risk söylemi bazen kapitalist toplumda kâr yaratma amacı ile de kullanılabilmektedir. Araştırmanın temel sorusu şu şekildedir: Haberlerde hangi risk söylemleri kullanılmaktadır ve bu söylemler neye hizmet etmektedir? Bu argümanlar ve araştırma sorusu ışığında, hem eleştirel söylem analizi hem de alımlama analizi gerçekleştirilmiştir. Risk söylemi, hem geleneksel basının hem de yurttaş gazetecilerin haberleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In all societies, people have a tendency to protect themselves from dangers. For this reason, people accepted a system in which the state would protect them by giving up some of their freedom. The concept of risk, that become widespread after modernity, has been studied by many thinkers such as Ulrich Beck, Anthony Giddens, Mary Douglas, Deborah Lupton, Niklas Luhmann, and Zygmunt Bauman. Although the risk is an important subject of sociology, relationships between the risk society and the media have been a neglected issue. In this sense, this thesis focuses on media's risk discourses. Risks are not equal for everyone and media discourses make risks even more unequal. The risk discourses of media are discussed with a critical theoretical framework. In this respect, as the main argument, this study emphasizes that the risk discourse in the media as a means to justify certain political goals. Through the risk discourse, media reinforces social constructs with various items of fear and anxiety. Moreover, the risk discourse in the news stories may sometimes be used as a means of creating profit in the capitalist society. The basic question of the research is as follows: What kinds of risk discourse are used in the news items and what do these discourses serve for? In the light of these arguments and question, both a critical discourse analysis and a reception analysis is carried out. Risk discourse is examined both through the news of the traditional press and citizen journalists.