Öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik hazırlanan fen deneyleri kılavuzunun değerlendirilmesi: 'Madde ve değişim' örneği
Evaluating a science experiments guidebook prepared for mainstreamed students with learning disabilities: 'Matter and change' sample
- Tez No: 534768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ER NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencileri de sınıflarındaki diğer arkadaşları gibi bilişsel süreçlerin değerlendirildiği merkezi sınavlara girmektedirler. Kaynaştırma öğrencilerinin de arkadaşları gibi aynı soruları çözmelerinin beklendiği bir ortamda bu çocukların da kavramsal gelişmelerini destekleyecek çalışmaların yapılması da önemlidir. Bu nedenle fen bilimleri öğretmenlerine kaynaştırma öğrencileri ile yapacakları uygulamalar açısından yol gösterici olacak materyallerin veya kılavuzların hazırlanması önem teşkil etmektedir. Bu araştırmanın amacı, tartışma yöntemi ve zenginleştirilmiş çalışma yaprağı temelinde“Madde ve Değişim”öğrenme alanı ile ilgili ortaokul öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik fen deneyleri kılavuzu hazırlamak, uygulamak ve bu kılavuzun öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine olan etkisini incelemektir. Kılavuzda yer alan fen deneyleri, fen bilimleri ve özel eğitim öğretmenleri ile yürütülen görüşmeler sonucu belirlenmiştir. Deneyler zenginleştirilmiş çalışma yaprağı formatında tasarlanmıştır. Çalışma yapraklarında her öğrenci için kendi fiziksel özelliklerine benzeyen avatarlar kullanılarak öğrencinin hazırlanan kılavuza karşı aidiyet duyması sağlanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda, profesyonel çekimle araştırmacılar tarafından yapılan deneyler de kılavuza yerleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 12 öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma özel durum yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak kavram testi, çizim testi ve görüşmelerden yararlanılmıştır. Her bir öğrencinin bireysel gelişimini göstermek amacı ile veriler, sütun ve çizgi grafikleri şeklinde okuyucuya sunulmuştur. Kavram testi verileri sutün grafiğinde sunulurken, görüşme ve çizim verileri çizgi grafiği ile sunulmuştur. Ayrıca, kategorilere örnek teşkil etmesi açısından örnek cevaplar ve çizimler okuyucuya sunulmuştur. Çalışma sonucunda hazırlanan kılavuzun öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Students who have been diagnosed with learning disabilities take standardized exams, which evaluate cognitive processes, together with their classmates. In an environment in which these students with learning disabilities are required to solve the same problems as other students, undertaking research that supports the conceptual development of these children is significant. The aim of this study is to prepare and implement“A Science Experiments Guidebook (including discussion method and enriched worksheet) for Secondary School Mainstreamed Students with Learning Disabilities”within the scope of“matter and change”learning field and to investigate its effect on their conceptual understanding of students. The experiments in this guidebook were developed as a result of interviews with science and special education teachers. During the design process, for each student an avatar with similar physical characteristics to him/herself was designed in order to give a sense of inclusion toward the guidebook. In addition, the experiments carried out by researchers were placed in the guidebook. The study group consisted of 12 mainstreaming students with learning disabilities. The study was carried out using the case study method. Concept test, interview and drawing test were used as data collection tool in this study. In order to demonstrate the individual development of each student, data is presented in line and bar charts. While the concept test data is presented as a bar chart, the drawing test and interview data are presented in a line chart. Furthermore, sample answers and diagrams are presented as examples of the different categories. As a result of the study, it was determined that the guidebook had positive effects on conceptual understanding of students with learning disabilities.